5/5 - (2 امتیاز)

محاسبه اسپرد در بازار فارکس

فارکس (Forex) بازاری است که در آن ارزها به صورت جفتی معامله می‌شود. ارز اول «ارز پایه» و ارز دوم «ارز مظنه» نام دارد. در این بازار ارزها با یکدیگر مبادله یعنی تعویض می‌شوند. فرض کنید دلار آمریکا را می‌دهید و یورو می‌گیرید، یا برعکس یورو می‌دهید و معادل آن دلار آمریکا می‌گیرید.

محاسبه اسپرد در فارکس

برای این که بتوانید دلار بدهید و یورو بگیرید یا برعکس و همچنین سایر ارزها را معامله کنید، باید یک صرافی وجود داشته باشد که بتوانید با آن مبادله ارز انجام دهید. در بازار فارکس این صرافی را بروکر می‌نامند. شما می‌توانید با عضویت در یک بروکر علاوه بر این که بیش از یک صد جفت ارز را با یکدیگر مبادله کنید، قادر خواهید بود تا انواع ارزهای دیجیتال، فلزات گرانبها مانند طلا و نقره یا مشتقات انرژی از قبیل نفت و گاز طبیعی یا حتی سهام شرکت‌های معتبر جهانی را نیز معامله کنید.

اگر معامله‌گر نفت هستید توصیه میکنیم مقاله اسپرد نفت را مطالعه کنید.

اسپرد چیست
به اختلاف دو قیمت Ask و قیمت Bid اسپرد می‌گویند که براساس پیپ محاسبه می‌شود.

در بازارهای مالی، معمولا قیمت خرید (قیمت پیشنهادی) بالاتر از قیمت فروش (قیمت درخواستی) است. به عبارت دیگر، اگر به عنوان یک معامله‌گر، تمایل دارید یک دارایی را بخرید، ابتدا باید قیمت خرید را بپردازید که این مبلغ بیشتر از قیمتی است که شما می‌توانید آن دارایی را به فروش بگذارید.

اگر معامله‌گر نقره هستید، می‌توانید به مقاله اسپرد نقره را مشاهده کنید.

اسپرد چیست؟

کارگزاران فارکس دو قیمت مختلف را برای یک جفت ارز به شما اعلام می‌کنند: یکی قیمت Bid و دیگری قیمت Ask است. Bid قیمتی است که می‌توانید ارز پایه را بر مبنای آن بفروشید. Ask قیمتی است که می‌توانید بر مبنای آن ارز پایه را بخرید. تفاوت قیمت خرید و فروش را اسپرد (Spread) می‌گویند. همچنین، به اسپرد میزان اختلاف قیمت «bid/ask» نیز گفته می‌شود. اسپرد در واقع سود یا کارمزد بروکر است که از معاملات شما دریافت می‌کند.

مقدار اسپرد یک جفت ارز را چگونه متوجه شویم؟

در بازار فارکس، بروکر به‌جای دریافت کارمزد جداگانه برای انجام معامله، کارمزد خود یا همان اسپرد را در قیمت خرید و فروش جفت ارزی که می‌خواهید معامله کنید، قرار می‌دهند. به عنوان مثال، هنگامی که می‌خواهید معامله دلار آمریکا به دلار کانادا با نماد USDCAD انجام دهید، ابتدا قسمت مارکت واچ (Market Watch) متاتریدر (یا هر پلتفرم معاملاتی دیگری که دارید) باز کنید. در این پنجره قیمت‌های Bid، Ask و مقدار اسپرد این جفت ارز را می‌توانید مشاهده کنید.

مقدار اسپرد یک جفت ارز را چگونه متوجه شویم؟
در فارکس، کارگزاری به‌جای دریافت کارمزد جدا برای انجام معامله، اسپرد را در قیمت خرید و فروش جفت ارزی که معامله می‌کنید، قرار می‌دهند.

برای مشاهده قیمت های خرید، فروش و مقدار اسپرد این جفت ارزها فرقی ندارد از متاتریدر 4 یا 5 استفاده می‌کنید.

اسپرد در معامله چگونه محاسبه می‌شود؟

در تصویر بالا قیمت‌ها و اسپرد (که با علامت ! نشان داده می‌شود) به این ترتیب است:

اسپرد با علامت

Ask

Bid

Symbol

12

1.33541

1.33529

USDCAD

در بازار فارکس وقتی می‌خواهند بگویند دلار آمریکا (USD) نسبت به دلار کانادا (CAD) چه ارزشی دارد از فرمول «دلار آمریکا تقسیم بر دلار کانادا» یعنی USD/CAD استفاده می‌کنند و برای راحتی بیشتر علامت اسلش «/» را نیز برمی‌دارند و به صورت خلاصه «USDCAD» می‌نویسند.

با توجه به اطلاعات موجود در چارت، یک دلار آمریکا برای معامله Sell به مقدار «1.33529» دلار کانادا ارزش دارد و برای معامله Buy، نیز 1.33529 دلار کانادا ارزش دارد. اگر این دو قیمت را از یکدیگر کم کنیم داریم:

1.33541 – 1.33529 = 0.00012 

مشاهده می‌کنید، اختلاف قیمت خرید و فروش هر لات معامله‌ی دلار آمریکا به دلار کانادا، مقدار 0.00012 دلار است که مقدار اسپرد یک دلار آمریکا به دلار کانادا است. حال اگر شما بخواهید مثلا یک معامله با حجم یک لات بزنید، چون هر لات 100000 واحد از هر ارز است، در نتیجه باید 0.00012 را در 100000 ضرب کنید که عدد 12 دلار اسپرد برای هر لات معامله به دست می‌آید.

نحوه محاسبه اسپرد

اسپرد معمولاً با پیپ اندازه‌گیری می‌شود که کوچک‌ترین واحد حرکت قیمت یک جفت ارز است. همان طور که در بالا اشاره شد، هر یک صد هزار واحد از یک ارز، یک لات است. برای اکثر جفت ارزها، یک پیپ برابر با 0.0001 لات است.

در تصویر زیر، نمونه‌ای از اسپرد 2 پیپ برای جفت ارز یورو به دلار آمریکا EUR/USD را مشاهده می‌کنید.

1.1051/1.1053 = 1.1053 -1.1051 = 0.0002 = 2 pip

نحوه محاسبه اسپرد
همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید اختلاف رقم چهارم بعد ممیز در دو پیپ به عنوان اسپرد شناخته می‌شود.

همان طور که گفته شد رقم چهارم تعداد پیپ است. حال اگر در همین عدد بالا، رقم سوم هم مثلا عدد 1 باشد و رقم چهارم 2 باشد یعنی 12 پیپ می‌شود. اگر رقم پنجم هم داشته باشد و مثلا 6  باشد آنگاه 12.6 پیپ می‌شود.

به عبارت ساده‌تر، یعنی وقتی قیمت‌های Bid و Ask را از یکدیگر کم کنید، اختلاف قیمت بر حسب پیپ (Pip) به دست می‌آید. البته به این نکته نیز حتما توجه داشته باشید که در تمام جفت ارزها، به جز جفت ارزهایی که یکی از آن‌ها ین ژاپن یعنی JPY باشد، بعد از ممیز باید ۴ رقم وجود داشته باشد. رقم چهارم اندازه پیپ است اما بعضی از بروکرها تا ۵ رقم‌ اعشاری را درج می‌کنند که این عدد پنجم بعد از ممیز، مقدار پیپت (Pipet) را نشان می‌دهد. هر پیپ ۱۰ پیپت است.

در جفت ارزهایی که یک طرف آن ین ژاپن وجود داشته باشد، تا دو رقم بعد از اعشار نمایش داده می‌شود. اگر رقم سوم نیز درج شده بود، مقدار پیپت را نشان می‌دهد. برای مثال اگر قیمت دلار آمریکا به ین ژاپن USD/JPY 110.00/110.04 باشد، در این معامله داریم:

110.04 – 110.00 = 0.04 = 4 pip

زیرو اسپرد به اسپردی گفته می‌شود که صفر یا نزدیک به صفر است. فراموش نکنید که می‌توانید از طریق IB هایی مانند "ایران ریبیت" اسپرد و کمیسیون پرداختی را به صورت ریبیت و پول نقد پس بگیرید.

آموزش محاسبه اسپرد

محاسبه اسپرد همان طور که شرح داده شد بسیار آسان است. شما می‌توانید با کم کردن قیمت‌های Bid و Ask مقدار اسپرد را به دست آورید. ضمن آن که مقدار اسپرد در پنجره مارکت واچ پلتفرم معاملاتی شما بر حسب پیپت درج شده است که با تقسیم عدد مذکور بر ۱۰، اسپرد بر حسب پیپ به دست می‌آید.

 این عددی که به دست می‌آورید معمولا برای 0.0001 واحد است اما همان طور که در بالا گفته شد، یک لات 100000 واحد است. بنابراین برای این که بتوانید مقدار پیپ در هر لات را محاسبه کنید، لازم است که از فرمول زیر استفاده نمایید:

میزان اسپرد برای یک لات معامله از یک جفت ارز طبق فرمول زیر به دست می‌آید:

 یک لات ضربدر 0.0001 ضربدر X پیپ

Spread (1 Lot) = (100000 × 0.0001) × X Pip

حرف X میزان اسپرد بر حسب پیپ است که در پنجره مارکت واچ، ستون «!» درج شده است. به عنوان مثال، در چارت USDCAD (دلار آمریکا به دلار کانادا) همان طور که مشاهده می‌کنید میزان اسپرد عدد 12 درج شده است. با توجه به این که هر 10 پیپت یک پیپ است بنابراین 12 پیپت مساوی 1.2 پیپ می‌شود. درنتیجه:

مقدار اسپرد برای یک لات = 100000 ضربدر 0.0001 ضربدر 1.2 پیت

(100000 × 0.0001) × 1.2 = 10 × 1.2 = 12 USD

بنابراین به ازای هر یک لات معامله که شما انجام دهید، 12 دلار اسپرد تعلق می‌گیرد.

حال اگر شما مثلا مانند تصویر زیر جفت ارز پوند انگلیس به ین ژاپن داشته باشید، خواهیم داشت:

آموزش محاسبه اسپرد
با توجه به فرمول ارائه شده اسپرد بر مبنای پیپ و پیپت محاسبه می‌شود.

در اینجا هم داریم :

Spread = 100000 × 0.0001 × 6 = 10 × 6 = 60 

بنابراین اگر شما یک معامله یک لاتی باز کنید میزان اسپرد ترید شما 60 دلار می‌شود. اگر حجم معامله شما یک دهم باشد، اسپرد 6 دلار و اگر با حجم یک صدم وارد شوید، میزان اسپرد تنها 0.6 دلار خواهد بود.

نکته مهم این است که کارمزد اسپرد فقط یک بار از حساب شما کسر می‌شود تا پایان معامله به هیچ‌وجه تغییر نخواهد کرد. شما با استفاده از این لینک می‌توانید تا ۸۵ درصد اسپرد پرداختی خود را از بروکر پس بگیرید.

ساده‌ترین راه برای پی بردن به میزان اسپرد در یک معامله این است که عدد موجود در ستون «!» که بر حسب پیپت است، برحسب دلار بخوانید که مقدار اسپرد یک لات محسوب می‌شود!

به عنوان مثال اگر برای NZDUSD عدد 9 دیده می‌شود یعنی اسپرد این معامله  دلار در هر لات است! یا اگر اسپرد AUDUSD مقدار 13 پیپت ذکر شده، شما بخوانید 13 دلار برای یک لات معامله! برای معاملات با حجم کمتر نیز می‌توانید خیلی ساده این طور محاسبه کنید:

  • برای معامله با حجم 0.1 عدد اسپرد را بر 10 تقسیم کنید.
  • برای معامله با حجم 0.01 نیز عدد اسپرد را بر 100 تقسیم کنید.

آنچه در مقاله محاسبه اسپرد خواندیم:

اسپرد کارمزد بروکر است که به محض باز کردن یک معامله، از حساب شما کسر می‌شود. در هر معامله فقط یک بار اسپرد می‌پردازید. میزان اسپرد هر کالا یا جفت‌ارز در پنجره مارکت واچ قابل مشاهده است که از اختلاف قیمت Bid و Ask بر حسب پیپت به دست می‌آید.

_c5819616-f511-46f1-98ac-322fe5a16cef

همین حالا ریبیت خود را فعال کنید!

جهت مشاوره و دریافت ریبیت فرم زیر را پرکنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم دریافت ریبیت مقالات

سوالات متداول

منبع

site one

site two

site Three

فهرست مطالب

مطالب مرتبط آموزش فارکس

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *