اسپرد شناور چیست؟

اسپرد به اختلاف قیمتی که بین عدد پیشنهادی برای معامله و عددی که قیمت واقعی ارز است گفته می‌شود. از آنجا که در زمان‌های مختلف حجم و شرایط بازار متفاوت است، بنابراین میزان اسپرد می‌تواند از 0 تا هر عددی به پیپ تغییر کند. بنابراین به این نوع اسپرد؛ اسپرد شناور می‌گویند. در این مقاله شما را با شرایط اسپرد شناور بیشتر آشنا خواهیم کرد.

اسپرد شناور چیست؟

اسپرد چیست؟

اگر در متاتریدر به قیمت نگاه کرده باشید، حتماً دو خط را می‌بینید که در حال نشان دادن عدد قیمت یک جفت ارز هستند.

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از معامله‌گران بازار فارکس به دلیل بی‌توجهی به هزینه‌های معاملات خود، متحمل ضرر می‌شوند. اگرچه به راحتی قابل پیشگیری و حتی روشی برای درآمدزایی است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

بین این دو خط اختلافی وجود دارد که دائماً در حال کم و زیاد شدن است. این اختلاف که با پیپ سنجیده می‌شود را اسپرد می‌نامند. اسپرد درواقع اختلاف بین قیمتی است که یک ارز دارد و قیمتی است که معامله شما در آن باز می‌شود. 

اسپرد شناور چیست؟
به اختلاف قیمت خرید و فروش در بازارهای سرمایه گذاری اسپرد می‌گویند که این تفاوت قیمت جز درآمدهای کارگزاری ها به حساب می‌آید. واحد اندازه گیری این اختلاف پیپ است.

اسپرد جز درامدهای کارگزاری‌ها نیز محسوب می‌شود. به طور کلی دو نوع اسپرد وجود دارد، یکی اسپرد ثابت و دیگری اسپرد شناور که ما در این مقاله قصد داریم اسپرد شناور را برای شما شرح دهیم.

اسپرد شناور، اسپردی است که دائم درحال تغییر است و هر لحظه اختلاف قیمت پیشنهادی و قیمت اصلی یک ارز در آن جابجا می‌شود. اگر می‌خواهید بخش مهمی از اسپرد پرداختی را پس بگیرید باید عوضی از زیرمجموعه ایران ریبیت شوید.

تعریف اسپرد شناور

اگر یک حساب معاملاتی در بروکری بخواهید باز کنید، احتمالا مشخصات حساب را مشاهده می‌کنید. بیشتر حساب‌ها در بخش اسپرد آن‌ها نوشته شده شناور از ….. هر حساب یک عدد پایه اسپرد دارد. مثلاً اگر در اسپرد یک حساب نوشته شده باشد: شناور از 1 پیپ، یعنی حداقل اسپرد شما در این حساب 1 پیپ به بالا خواهد بود.

اسپرد شناور اسپردی است که هر لحظه به صورت مدام در حال تغییر است. یعنی میزان آن ممکن است دائماً کم یا زیاد شود، این کم و زیاد شدن اسپرد در بازار به وضعیت بازار، حجم معاملات و حتی اخبار بستگی دارد. مثلاً شما در سشن نیویورک کمترین میزان اسپرد را مشاهده خواهید کرد چون بالاترین حجم خرید و فروش در بازار وجود دارد، اما در سشنی مانند توکیو، قطعاً میزان اسپرد به شدت بالا می‌رود چون حجم بازار کم است. اگر معاملات خود را به صورت پندینگ اوردر می‌گذارید، یا هنگامی که در حال قراردادند استاپ لاس یا تک پروفیت هستید، در نظر داشته باشید که ممکن است قیمت جفت ارز به قیمت مد نظر شما برسد اما به دلیل اسپرد، اوردر شما فعال نشود. پس همیشه هنگام قراردادن این اوردرها حتماً اسپرد را نیز در نظر بگیرید.

برای مطالعه بیشتر راجب تفاوت اسپرد ثابت و شناور توصیه می‌کنیم به صفحه آن مراجعه کنید.

چطور می‌توانیم اسپرد پرداختی را پس بگیریم؟

در ابتدای مقاله گفتیم که اسپرد و حتی کمیسیون، جز درآمدهای یک بروکر است. بروکرها درآمدشان از اسپرد و کمیسیون پرداختی شما در معاملات است. اما، خود بروکرها طرحی به نام ریبیت دارند که از طریق آن برای کم کردن هزینه‌های کاربران و تشویق آنها به معاملات بیشتر، بخشی از این اسپرد پرداختی را در قالب ریبیت به صورت پول نقد به کاربران پس می‌دهند. برای دریافت ریبیت باید ابتدا زیرمجموعه یک IB طرف قرارداد با بروکرتان شوید. سایت ایران ریبیت که این مقاله را در آن مطالعه می‌کنید، بزرگ‌ترین آی بی ایران است که با تمام بروکرها قرارداد دارد و از طریق آن می‌توانید بین 55 تا 85% هزینه‌های معاملاتی خود را پس بگیرید. برای دریافت ریبیت کلیک کنید.

آنچه در مقاله اسپرد شناور چیست خواندیم؟

در این مقاله متوجه شدید که اسپرد شناور به اسپردی گفته می‌شود که به هیچ‌وجه در طول روز ثابت نیست و بر اساس شرایط بازار مدام و هر ثانیه درحال تغییر است. بیشتر حساب‌های معاملاتی که بروکرها ارائه می‌دهند به صورت اسپرد شناور است. اگر می‌خواهید با داشتن اسپرد شناور کمترین میزان اسپرد را پرداخت کنید بهتر است در زمانی که حجم معاملات بازار بالاست ترید کنید.

تریدرهای حرفه‌ای، هرگز بیخیال هزینه‌های کوچک نمی‌شوند.

هزینه‌های کوچک در طول زمان، تبدیل به مشکلات بزرگ معامله‌گران می‌شوند.

سوالات متداول

منبع

site one

site two

site Three

فهرست مطالب

مطالب مرتبط آموزش فارکس

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *