5/5 - (1 امتیاز)

سواپ طلا در فارکس

سواپ یا بهره شبانه طلا به هزینه مثبت یا منفی گفته می‌شود که روی معاملاتی که بعد از نیمه شب به وقت جهانی یعنی پس از بسته شدن کندل روزانه (12:30 شب) همچنان باز باشند، تعلق می‌گیرد. سواپ طلا دارای یک فرمول مشخص است که با توجه به مشخصات نوع معامله و بهره بانک مرکزی آمریکا محاسبه می‌گردد. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را به صورت کامل با سواپ طلا در فارکس آشنا کنیم. با ما همراه شوید.

سواپ طلا در فارکس

سواپ چیست؟

به طور کلی سواپ همان بهره شبانه است که روی معاملاتی که بیش از یک روز باز باشند در نیمه شب به وقت فارکس تعلق می‌گیرد. سواپ می‌تواند مثبت باشد یا منفی، یعنی طبق محاسبات ممکن است مقداری پول به شما به عنوان بهره پرداخت شود و یا ممکن است از حساب شما کم شود.

سواپ چیست؟
در فارکس، سواپ به مبلغی گفته می‌شود که به یک معامله‌ای که بیش از یک روز باز بماند تعلق می‌گیرد.

از آنجا که شما برای معاملات خود از لوریج استفاده می‌کنید، یعنی پولی را برای ضرب کردن در معاملات از بروکر دریافت می‌کنید، این پول اگر یک شب همچنان در اختیار شما باشد (در یک معامله باز) باید بهره یک روز آن پول محاسبه شود. بنابراین اگر یک معامله‌گر سوئینگ هستید که ممکن است معاملات شما بیش از یک روز باز بماند، حتماً باید فاکتور سواپ را مد نظر داشته باشید.

سواپ طلا در فارکس

نماد طلا که به XAUUSD شناخته می‌شود، یکی از نمادهای مهم بازار فارکس است که تریدهای فراوانی روی آن انجام می‌شود. اگر معامله‌گر سوئینگ هستید باید به سواپ طلا در فارکس دقت داشته باشید. اولین اطلاعاتی که نیاز دارید سواپ روز است که در خود متاتریدر می‌توانید آن را مشاهده کنید.

دقت داشته باشید که سواپ ممکن است مثبت یا منفی باشد یعنی پولی بابت سواپ به حساب شما بیایید یا از حساب شما کسر شود که میزان و نوع آن را در ادامه توضیح خواهیم داد. اگر می‌خواهید درگیر سواپ زیادی نشوید در آخر هفته‌ها یعنی از چهارشنبه به بعد به معاملاتی که شب‌ها باز بماند را نباید انجام دهید، زیرا در آخر هفته نرخ سواپ 3 برابر محاسبه می‌شود.

مشاهده سواپ طلا در متاترید

برای مشاهده سواپ روی نماد طلا در متاتریدر از فهرست symbol ها راست کلیک کنید و گزینه Specification را بزنید تا کادر زیر که سواپ معامله خرید و فروش در طلا را مشخص می‌کند مشاهده کنید.

مشاهده سواپ طلا در متاترید
برای مشاهده سواپ روی نماد طلا در متاتریدر از فهرست symbol ها راست کلیک کنید.

برای اینکه بتوانید به صورت کامل با متاتریدر کار کنید به مقاله آموزش صفر تا صد متاتریدر مراجعه کنید.

سواپ منفی و سواپ مثبت طلا

به طور کلی دو مدل سواپ در طلا وجود دارد، سواپ مثبت که بر اساس آن پولی به حساب شما واریز می‌شود و سواپ منفی که مقداری پول از حسابتان کسر خواهد شد. میزان سواپ بسته به عوامل مختلفی چون حجم، زمان، پیپ حرکت، نوع معامله و میزان سواپ مشخص شده روز طلا دارد.

با این حال، اگر می‌خواهید بدانید چه زمان سواپ شما منفی و چه زمان مثبت خواهد بود باید به این موضوع دقت کنید که مثلاً اگر یک معامله خرید buy روی نماد XAUUSD باز کنید، اگر بهره شبانه XAU کمتر از نرخ بهره شبانه USD باشد، سواپ شما منفی خواهد بود و برعکس اگر معامله خرید شما زمانی انجام شود که بهره شبانه XAU بیشتر از بهره شبانه USD باشد، سواپ‌تان مثبت خواهد بود. برای مطالعه بیشتر به مقاله سواپ مثبت و سواپ منفی مراجعه کنید.

اگر معامله‌گری هستید که به روش سوئینگ ترید می‌کنید، یکی از هزینه‌هایی که باید در مدیریت مالی خود آن را مدنظرتان داشته باشید، هزینه سواپ شبانه است. سواپ شبانه طلا به معاملاتی اعمال می‌شود که بیش از یک روز باز باشند و در واقع بعد از بسته شدن کندل روزانه هنوز آن معامله طلا فعال باشد.

محاسبه سواپ طلا

حالا که متوجه شدید که چطور سواپ شما مثبت و چطور منفی خواهد شد، باید بدانید که این سواپ را بر اساس معامله خود چطور حساب کنید.

فرض کنید که یک معامله 2 لاتی در XAUUSD باز کرده‌اید، زمانی که جدول SPECIFICATION را در همان روز باز می‌کنید در آن به این‌گونه نوشته شده است:

  • سواپ (SWAP VALUE) برای معامله خرید: -0.688؛
  • سواپ (SWAP VALUE) برای معامله فروش: -0.063.

لطفاً توجه داشته باشید که 1 پیپ برابر با 0.00010 است و ارزش قرارداد: 1 لات = 100000 است و سه روز هم معامله شما تا چهارشنبه باز می‌ماند. پس سواپ شما این‌گونه محاسبه می‌شود:

محاسبه سواپ خرید:

ارزش سواپ (معامله خرید) = ارزش اعلامی * سواپ = حجم * حجم قرارداد * سواپ = (2 * 100,000) * (-0.0000688)=- 13.76 USD

محاسبه سواپ فروش:

ارزش سواپ (معامله فروش) = ارزش اعلامی * سواپ = حجم * حجم قرارداد * سواپ = (2 * 100,000) * (-0.0000063) = – 1.26 USD

سواپ فری چیست؟

سواپ فری به روشی گفته می‌شود که شما روی حساب معاملاتی خود فعال می‌کنید تا نیازی به محاسبه و در نهایت پرداخت سواپ یا همان بهره شبانه نداشته باشید. گزینه سواپ فری به دلیل رفع مشکل معامله‌گران مسلمان طراحی شده زیرا کاربران مسلمان به دلیل شرایط دینی خود نمی‌خواهند بهره شبانه‌ای دریافت یا پرداخت کنند. 

به همین دلیل به حساب سواپ فری، حساب اسلامی نیز گفته می‌شود. اگر به دنبال استفاده از چنین ویژگی هستید باید حتماً مطمئن باشید که کارگزاری شما آن را ارائه می‌کند. البته برخی از بروکرها برای ارائه حساب سواپ فری شرایطی دارند یا همان بروکرهایی که حساب اسلامی دارند است. مثلاً ممکن است تعداد روزهایی که می‌توانید یک معامله را بدون سواپ باز نگه دارید محدود باشد یا اینکه بجای سواپ یک کمیسیون ثابت دریافت شود.

آنچه در مقاله سواپ طلا خواندیم:

همان‌طور که در مقاله سواپ طلا خواندیم، به طور روزانه میزان پایه سواپ در طلا مشخص می‌شود که می‌توانید آن را در متاتریدر مشاهده کنید. سپس باقی مسئله میزان سواپ بر اساس حجم معامله‌ای که دارید، تعداد روزهایی که باز نگه‌ می‌دارید و … بستگی دارد. همان‌طور که گفتیم سواپ مثبت و منفی وجود دارد که بسته به شرایط بهره شبانه در آن زمان دارد. به طور کلی بهره شبانه یا همان سواپ فقط به معامله‌گرانی مربوط می‌شود که معاملات لانگ یا بلند مدت انجام می‌دهند و عموماً تریدهای آن‌ها روی طلا بیش از یک روز باز می‌ماند.

_c5819616-f511-46f1-98ac-322fe5a16cef

همین حالا ریبیت خود را فعال کنید!

جهت مشاوره و دریافت ریبیت فرم زیر را پرکنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم دریافت ریبیت مقالات

سوالات متداول

منبع

site one

site two

site Three

فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

۲ دیدگاه

    • سلام و عرض ادب، مقدار سواپ در فارکس به عوامل متنوعی چون حجم، زمان، پیپ حرکت، نوع معامله و میزان سواپ مشخص شده بستگی دارد. سواپ فری به مدلی گفته می‌شود که روی حساب خود فعال می کنید تا به محاسبه و در نهایت پرداخت سواپ یا همان بهره شبانه نیاز نداشته باشید. روش سواپ فری به خاطر رفع مشکل معامله‌گران مسلمان طراحی شده زیرا کاربران مسلمان به دلیل شرایط دینی خود نمی‌خواهند بهره شبانه‌ای دریافت یا پرداخت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *