5/5 - (1 امتیاز)

کدام جفت ارز اسپرد کمتری دارد؟

اسپرد، اساساً یکی از اجزای هزینه شما در فارکس به عنوان معامله‌گر برای باز کردن هرگونه معامله است که در قیمت کلی معاملات لحاظ می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکات قابل توجه برای تریدرهایی که معاملات بسیاری انجام می‌دهند (به خصوص اسکلپرها که ورود و خروج‌های سریع و محدود دارند)، ترید جفت ارزهایی است که دارای اسپرد پایین هستند زیرا تغییر هر پیپ در مقدار سود آن‌ها تفاوت ایجاد می‌کند. در ادامه به بررسی جفت ارزهایی که کمترین اسپرد را دارند، می‌پردازیم.

کمترین اسپرد جفت ارز

اکثر معامله‌گران سعی می‌کنند بیشتر روی جفت‌ارزهای اصلی معامله انجام دهند که دلار آمریکا در یک طرف آن‌ها قرار دارد. این جفت‌ارزها بیشترین میزان معاملات را در بازار فارکس دارند. بدون توجه به این که دلار امریکا در سمت پایه یا در سمت مظنه قرار گیرد، این جفت‌ارزها جذاب‌ترین، محبوب‌ترین و فعال‌ترین جفت ارزهای مورد معامله در بازار فارکس هستند. علاوه بر این که اغلب جفت‌ارزهای اصلی کمترین اسپرد را دارند،  نقدشونده‌ترین جفت ارز بازارهای مالی نیز به شمار می‌روند.

کمترین اسپرد جفت ارز
اسپرد، اساساً یکی از اجزای هزینه شما در فارکس به عنوان معامله‌گر برای باز کردن هرگونه معامله است.

جفت ارز یا (Currency Pair) به معنی دو ارز متفاوت که در مقابل هم معامله‌شده و ارزش مالی یک ارز در برابر ارزی دیگر معلوم می‌ شود. 

کدام جفت ارز کمترین اسپرد را دارد؟

در ادامه تعدادی از جفت‌ارزهایی را که به دلیل کمترین میزان اسپرد و بیشترین حجم معاملات، از محبوبیت بالایی برخوردار هستند مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 1. EURUSD؛
 2. USD/JPY؛
 3. GBP/USD؛
 4. USD/CHF؛
 5. EUR/JPY؛
 6. EUR/GBP.

در ادامه به بررسی کامل میزان اسپرد جفت ارزها می‌پردازیم: 

یورو به دلار آمریکا (EURUSD)

از جفت EUR/USD، می‌توان کمترین میزان اسپرد را از 0.1 پیپ انتظار داشت. این جفت ارز به طور کلی به عنوان پرمعامله‌ترین جفت ارز بازار فارکس شناخته می‌شود زیرا دو تا از بزرگ‌ترین، معتبرترین و صنعتی‌ترین قطب‌های اقتصادی جهان شامل کشورهای جامعه اروپا و ایالات متحده آمریکا پشتوانه قدرت ارزش مالی این دو ارز هستند. اسپردهای متغیر برای این جفت ارز، در فعالیت‌های عادی معاملاتی، بسته به کارگزار شما، بین 0.1 تا 3 پیپ متغیر است. برای اسپردهای ثابت نیز بروکرها به استثنای کمیسیون، میزان 0.3 تا 5 پیپ را تعیین می‌کنند.

در میان تمام جفت‌ارزها، EURUSD بی‌رقیب‌ترین جفت‌ارزی است که بیشترین میزان معامله را به خود اختصاص می‌دهد. طبق آمارهایی که به طور مداوم منتشر می‌شوند، جفت ارز یورو به دلار آمریکا، با اختصاص حدود ۳۰٪  از کل فعالیت ترید روزانه در بازار ارز، چه از نظر حجم معاملات یا از نظر تعداد، در میان بیش از ۱۲۰ جفت ارز پیشتاز است.

کدام جفت ارز کمترین اسپرد را دارد؟
از جفت EUR/USD، می‌توان کمترین میزان اسپرد را از 0.1 پیپ انتظار داشت.

 این جفت‌ارز برخلاف این که با اسپرد بسیار پایین ارائه می‌شود، اما درعوض میزان نقدینگی و همچنین نقدشوندگی بسیار بالایی دارد و به همچنین در طول سال از بازار باثباتی بهره می‌برد. بنابراین، این دارایی را می‌توان یکی از بهترین جفت‌ارزها برای ترید‌های بلند مدت و حتی اسکالپینگ در نظر گرفت. نتایج آمارهای منتشر شده نشان می‌دهند که EURUSD در زمره یکی از سودآورترین اینسترومنت‌ها به خصوص در نزد اسکلپرها است. شما میتوانید برای بررسی چارت این نماد به چارت EURUSD مراجعه کنید.

دلار آمریکا به ین ژاپن (USDJPY)

این ترکیب از دلار آمریکا و ین ژاپن به دلیل برجستگی ین در سراسر آسیا که یکی از باثبات‌ترین اقتصادهای آسیا و جهان پشت آن قرار دارد. دلار نیز در سراسر جهان به عنوان یک پشتوانه پولی قوی برای مردم عادی شمرده می‌شود تا سرمایه خود را از زیان تورم و… حفظ کنند، یکی دیگر از محبوب‌ترین جفت‌ارزهای فارکس در میان تریدرها به شمار می‌رود.

اسپرد متغیر برای این جفت‌ارز معمولاً بین 0.2 تا 2 پیپ است. به دلیل فاصله زیاد بین سشن‌های معاملاتی توکیو با نیویورک، اگر معامله‌گری بخواهد روی مسائل اقتصادی تمرکز کند می‌تواند از معامله این جفت ارز سودهای عالی بگیرد. شما میتوانید برای بررسی چارت این نماد به چارت USDJPYمراجعه کنید.

پوند انگلستان به دلار آمریکا (GBPUSD)

به دلیل نوسانات زیاد در ارزش پوند انگلیس، ترکیب GBP/USD منحصر به فرد است. وقتی نقدینگی بالا به همراه اسپردهای پایین را در نظر بگیرید، فرصت‌های معاملاتی بسیار خوبی را به دست می‌آورید که روی جفت‌ارزهای دیگر مشاهده نمی‌کنید.

اسپرد برای این جفت ارز بسته به بازار، از 0.3 تا 2.7 پیپ متغیر است. به دلیل دامنه بالای میانگین روزانه حدود 68 پیپ، جفت پوند/دلار، با اسپرد میانگین 1.4 پیپ می‌تواند سود حداکثری به شما بدهد. ترکیب پوند استرلینگ انگلیس و دلار آمریکا به دلیل نوسانات مکرر قیمت، نرخ ارز و حرکت پیپ، به عنوان یک جفت ارز با نوسان بالا در نظر گرفته می‌شود.

معامله با پوند/دلار آمریکا به ویژه در میان معامله‌گران روزانه و به خصوص اسکلپرها که به دنبال کسب سود از نوسانات قیمت با ورود و خروج‌های سریع از بازار هستند، رواج زیادی دارد. معامله این جفت ارز پرنوسان برای تریدرهای مبتدی پیشنهاد نمی‌شود مگر این که معامله‌گر قبل از ورود به هر موقعیتی، درک قوی از تحلیل تکنیکال بازار داشته باشد. شما میتوانید برای بررسی چارت این نماد به چارت GBPUSD مراجعه کنید.

دلار آمریکا به فرانک سوئیس (USDCHF)

یکی از ویژگی‌های CHF ثبات این ارز است، اما به این معنی نیست که فرصتی برای معامله به وجود نیاید. فرانک سوئیس تورم نزدیک به صفر را تجربه می‌کند و سیستم بانکی این کشور یکی از بهترین‌ها در جهان برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. این یک جفت ارز دارای اسپردهای پایین از 0.5 تا 5 پیپ متغیر با میانگین اسپرد 1.2 پیپ است. این یکی از پرمعامله‌ترین جفت ارزها با اسپرد کم در فارکس به شمار می‌رود.

برای سال‌های متمادی، ثبات مالی سوئیس به‌عنوان «پناهگاه امن» برای سرمایه‌گذاران بازار فارکس بوده است. هنگامی که ارزش CHF  برابر دلار به دلیل افزایش سرمایه‌گذاری تقویت می‌شود، قیمت این جفت ارز شروع به کاهش می‌کند. شما میتوانید برای بررسی چارت این نماد به چارت USDCHF مراجعه کنید.

یورو به ین ژاپن (EURJPY)

این جفت ارز نسبت به نوسانات بازار حساس‌تر است و ممکن است حرکت‌های بزرگی داشته باشد. اسپرد آن ممکن است کمترین میزان پیشنهادی نباشد، اما معمولاً به اندازه کافی پایین است که جذابیت این جفت را برای معامله‌گران اسکلپر افزایش دهد. این جفت‌ارز با اسپرد 0.5 تا 5.7 پیپ و میانگین 1.2 پیپ به نسبت، سود بالقوه 1.9 ٪ را ارائه می‌دهند.

یورو به پوند انگلستان (EURGBP)

جفت EUR/GBP ترکیبی از یورو و پوند استرلینگ بریتانیا است که با حداقل اسپرد 1.1 واحد، معمولاً به عنوان یک جفت ارز بسیار قوی شناخته می‌شود. با توجه به وضعیت برگزیت در اقتصاد، وضعیت این جفت ارز فارکس در سال‌های اخیر بی‌ثبات‌تر شده است.

از سوی دیگر، نرخ این دو ارز متکی بر تغییرات نرخ بهره است که توسط بانک‌های منطقه‌ای اعلام می‌شود. در نتیجه، یک ارز می‌تواند به طور ناگهانی در برابر دیگری تقویت شود و این جفت ارز را بسیار بی‌ثبات‌تر کند. این امر باعث ایجاد نوسانات بالا در یورو پوند می‌شود که آن را برای تریدرهای حرفه‌ای بسیار جذاب می‌کند اما ممکن است برای تریدرهای مبتدی انتخاب جالبی نباشد.

جفت‌ارز EURUSD یکی از معدود جفت‌ارزهایی است که به تحلیل تکنیکال و خبرهای فاندامنتال به طور عالی واکنش نشان می‌دهد و دارای اسپرد پایینی است.

نکات انتخاب بهترین جفت ارز

بهترین جفت‌ارزهای بازار فارکس معرفی شدند. مسلما تریدرهای حرفه‌ای به تجربه دریافته‌اند که کدام جفت‌ارز را بهتر است برای معامله انتخاب کنند، اما تریدرهای مبتدی اگر هنوز با رفتار و میزان نوسانات جفت‌ارزها آشنایی چندانی ندارند، بهتر است روی سه مورد اول تمرکز کنند.

نکات انتخاب بهترین جفت ارز
مسلما تریدرهای حرفه‌ای به تجربه دریافته‌اند که کدام جفت‌ارز را بهتر است برای معامله انتخاب کنند.

در کل می‌توان گفت که جفت ارز یورو به دلار (EURUSD) که بیشترین بازار معاملات جفت‌ارزها را در فاکس دارد، بهترین گزینه معاملاتی برای تمام تریدرها است. سعی کنید که جفت‌ارزهایی را برای معامله انتخاب کنید که حداقل اکثر شرایط زیر را داشته باشند:

 • میزان اسپرد پایین داشته باشد.
 • میزان نقدشوندگی بالا داشته باشد.
 • میزان نقدینگی بالا داشته باشد.
 • نوسانات مناسب داشته باشد.
 • پشتوانه اقتصادی مهمی داشته باشد.

اگر به دنبال جفت ارز مناسب ترید هستید به مقاله کدام جفت ارز سود بیشتری دارد؟ مراجعه کنید.

آنچه در مقاله کمترین اسپرد جفت ارز خواندیم:

در این مقاله درباره جفت ارزهای که کمترین اسپرد را دارند اطلاعات جامع و کاملی به دست آوردیم. استفاده از جفت‌ارزهای دارای کمترین میزان اسپرد می‌تواند باعث افزایش میزان سود شما شود. بدون تردید، تمام جفت‌ارزهای اصلی که بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند، می‌توانند گزینه‌هایی ایده‌آل برای شما باشند، اما اگر روی سه گزینه‌ی اول این فهرست بیشتر تمرکز کنید، شاید پشیمان نشوید.

_c5819616-f511-46f1-98ac-322fe5a16cef

همین حالا ریبیت خود را فعال کنید!

جهت مشاوره و دریافت ریبیت فرم زیر را پرکنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم دریافت ریبیت مقالات

سوالات متداول
فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *