5/5 - (1 امتیاز)

استراتژی اسکالپ 5 دقیقه‌ای

اسکالپ کردن به روش معاملاتی گفته می‌شود که در آن تریدر در تایم فریم‌های پایین که عموماً زیر 5 دقیقه هستند معاملات سریع و کوتاه مدتی را انجام می‌دهند تا بتوانند حرکت‌های کوتاه و نوسانی بازار را شکار کنند. اگر تازه قصد دارید اسکالپر شوید ما سعی داریم تا یک استراتژی حرفه‌ای اسکالپ که در تایم فریم 5 دقیقه اجرا می‌شود را به صورت کامل با جزئیات برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

استراتژی اسکالپ در تایم فریم 5 دقیقه

اسکلپ چیست؟

روش‌های مختلفی برای معامله‌گری وجود دارد که یکی از آن‌ها اسکالپ است. اسکالپ یا نوسانگیری به روشی گفته می‌شود که در آن معامله‌گران از کوچک‌ترین حرکات بازار به دنبال گرفتن سود هستند. عموماً اسکالپرها حرکت‌های کوچک چند پیپی را شکار می‌کنند. آن‌ها حجم و لوریج بالا را در هر معامله می‌گذارند تا بتوانند از حرکت‌های کوچک نیز سود کسب کنند.

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از معامله‌گران بازار فارکس به دلیل بی‌توجهی به هزینه‌های معاملات خود، متحمل ضرر می‌شوند. اگرچه به راحتی قابل پیشگیری و حتی روشی برای درآمدزایی است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

بهترین استراتژی برای تایم فریم 5 دقیقه

ویژگی مهم استراتژی اسکالپ این است که بتواند برای شما موقعیت‌های زیادی را پیدا کند. یعنی در طول روز حداقل بین 20 تا 50 سیگنال معاملاتی در استراتژی که انتخاب کرده‌اید وجود داشته باشد. در ادامه یک استراتژی مناسب اسکالپ که در تایم فریم 5 دقیقه‌ای کاربرد دارد را به صورت کامل برای شما شرح می‌دهیم:

این استراتژی به صورتی طراحی شده است که در آن فقط در جهت روند معامله انجام می‌شود. برای پیدا کردن روند نیاز است که از دو EMA استفاده کنید، یکی EMA 8 و دیگری EMA 21. برای اینکه تاییدیه قوی‌تری از روند داشته باشیم این دو اندیکاتور را روی تایم فریم 1 ساعته و 5 دقیقه استفاده خواهیم کرد. به تصویر زیر نگاه کنید:

بهترین استراتژی برای تایم فریم 5 دقیقه
برای پیدا کردن روند نیاز است که از دو EMA استفاده کنید.

اصل اول این استراتژی، پیدا کردن روند است. شما باید از کراس EMA 8 و EMA 21 در تایم فریم 1 ساعته روند مثلاً صعودی را پیدا کنید. سپس به تایم فریم 5 دقیقه بروید و در همان‌جا هم منتظر باشید تا روند صعودی از کراس این دو EMA رخ دهد. اگر روند این دو تایم فریم خلاف همدیگر باشد نباید وارد معامله شوید. پس قانون اولی این است که روند هر دو تایم فریم یکی باشد.

اندیکاتور سومی که به آن نیاز دارید RSI است. RSI کمک می‌کند تا شما در مسیر روندی که در حال حرکت است اشباع‌های فروش که احتمالاً پایان اصلاح روند است را پیدا کنید.

استفاده از RSI برای اسکالپ
RSI کمک می‌کند تا شما در مسیر روندی که در حال حرکت است اشباع‌های فروش و اشباع های خرید را پیدا کنید.

در مرحله سوم باید بدانید که چطور از طریق این استراتژی معامله کنید. برای این کار کافی است که چند فاکتور را یکی یکی در نظر بگیرید.

ابتدا روند هماهنگ در تایم فریم H1 و M5 را پیدا کنید، سپس منتظر بمانید تا یک کندل در تایم فریم 5 دقیقه خط بالای EMA را تاچ کند، تا بسته شدن کندل باید منتظر بمانید، زیرا اگر کندل از خط بگذرد و بسته شود این مسئله نشان‌دهنده تغییر روند احتمالی و ضعیف شدن روند است پس نباید معامله شود، زمانی می‌توانید معامله کنید که کندلی که با خط برخورد می‌کند بسته شود.

انتخاب تایم فریم مناسب اسکلپ در 5 دقیقه
اگر کندل از خط بگذرد و بسته شود این مسئله نشان‌دهنده تغییر روند احتمالی و ضعیف شدن روند است.

اما تاییدیه بعدی که به آن نیاز دارید، هماهنگی زمان برخورد کندل به خط بالا و RSI است. در واقع باید هم زمان که روند شما صعودی است و کندل بعد از اصلاح، خط EMA را تاچ می‌کند، وضعیت RSI نیز باید در موقعیت اشباع فروش باشد. یعنی این پیام به شما داده شود که اصلاح در روند صعودی تمام شده و بازار می‌خواهد ادامه روند خود را انجام دهد.

اندیکاتور میانگین متحرک نمایی برای اسکالپ
تاییدیه بعدی که به آن نیاز دارید، هماهنگی زمان برخورد کندل به خط بالا و RSI است.

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، تقاطع خط سبز به صورت کامل نشان می‌دهد، هنگامی که در یک روند صعودی کندل خط EMA را تاچ می‌کند، در همان زمان نیز RSI در وضعیت اشباع فروش قرار دارد. پس این یک سیگنال استاندارد و مناسب برای شماست زیرا اشباع فروش در یک روند صعودی نشان می‌دهد که اصلاح تمام شده و قرار است صعودی ادامه پیدا کند. برخورد کندل نیز به خط EMA همین مسئله را تأیید می‌کند، پس شما می‌توانید پس از بسته شدن کندل یک معامله BUY باز کنید.

ترید در تایم فریم 5 دقیقه
هنگامی که در یک روند صعودی کندل خط EMA را تاچ می‌کند، در همان زمان نیز RSI در وضعیت اشباع فروش قرار دارد.

حد ضرر خود را در این معامله زیر آخرین کف که زیر خط EMA است قرار دهید، اگر آخرین کف بسیار دور بود سعی کنید حدود 5 تا 7 پیپ حد ضرر زیر خط EMA را به عنوان حد ضرر در نظر بگیرید. حد سود را نیز 2 برابر حد ضرر تعیین کنید اما از آنجا که در یک روند صعودی موافق روند در حال ترید هستید، پس از اینکه معامله شما 1:1 را گرفت، حد ضرر را جابجا کرده و معامله خود را ریسک فری کنید، سپس دائماً حد ضرر را به روش ترلینگ استاپ که به معنای دنبال کردن روند است تغییر دهید. و مدام حد ضررها را زیر آخرین کف‌ها بگذارید تا بتوانید بیشترین حد از بازار را شکار کنید.

نکته: دقت داشته باشید که برای مسلط شدن روی یک استراتژی باید آن را بارها و بارها روی یک حساب دمو تست کنید و سپس با استفاده از یک حساب میکرو یا همان سنت، با کمترین سرمایه‌گذاری ممکن وارد معاملات واقعی شوید. از آنجا که این استراتژی روند محور است پس بهتر است آن را روی نمادهای معاملاتی ماژور مانند EUR/USD و GBP/USD و در سشن معاملاتی لندن و نیویورک انجام دهید. برای پیدا کردن بهترین جفت ارز ها به مقاله بهترین جفت ارز برای اسکالپ را مطالعه کنید.

اسکالپ به طور کلی روش معاملاتی است که در تایم فریم‌های کوتاه مدت بین 5 تا 1 دقیقه انجام می‌شود. دلیل این مسئله وجود نوسان در تایم فریم‌های پایین است که به اسکلپرها کمک می‌کند تا بتوانند

آنچه در مقاله استراتژی اسکالپ 5 دقیقه‌ای خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله متوجه شدید، اسکالپ روشی است که در آن معاملات کوتاه مدت انجام می‌شود. عموماً اسکالپرها در تایم فریم 5 دقیقه به پایین‌ترید می‌کنند. البته ممکن است یک اسکالپر ترند بازار یا یک سری نواحی مهم را در تایم فریم‌های بالاتر به دست بیاورد که هیچ ایرادی ندارد، اما عموماً معاملات آن‌ها در حد گرفتن 5 تا 10 پیپ و در تایم فریم کوتاه مدت انجام می‌شود. 

اسکلپر علاوه برداشت یک استراتژی مناسب نیاز به داشتن یک حساب معاملاتی حرفه‌ای و بدون اسلیپیج دارد. حسابی که کمترین میزان اسپرد و کمیسیون را داشته باشد. اسکالپ کردن نیاز به تمرین بسیار زیاد دارد، اگر معامله‌گر تازه‌کاری هستید ناامید نشوید و تمرینات خود را به صورت مداوم ادامه دهید.

تریدرهای حرفه‌ای، هرگز بیخیال هزینه‌های کوچک نمی‌شوند.

هزینه‌های کوچک در طول زمان، تبدیل به مشکلات بزرگ معامله‌گران می‌شوند.

سوالات متداول
فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

۴ دیدگاه

    • سلام و عرض ادب مهم ترین ویژگی این استراتژی این است که موقعیت های زیادی را برای شما پیدا می کند. در واقع در طول روز حداقل بین ۲۰ تا ۵۰ سیگنال معاملاتی در استراتژی که انتخاب کرده‌اید وجود داشته باشد. برای مسلط شدن بر یک استراتژی باید چندین بار آن را روی یک حساب دمو آزمایش کنید و بعد با استفاده از یک حساب میکرو یا همان سنت، با کمترین سرمایه‌گذاری ممکن وارد معاملات واقعی شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *