5/5 - (1 امتیاز)

نحوه محاسبه سواپ در فارکس

سواپ همان بهره شبانه است که در پایان هر روز معاملاتی با محاسبه میزان بهره بین بانک‌های مرکزی که پول آن‌ها در یک نماد معاملاتی قرار دارد، مشخص می‌شود. گاهی سواپ مثبت است و گاهی منفی، یعنی در مواقعی سواپ به شما سود می‌رساند و گاهی نیز ضرر! ما در این مقاله به صورت کامل سواپ و نحوه محاسبه آن را برای شما شرح خواهیم داد.

نحوه محاسبه سواپ در فارکس

سواپ چیست؟

در فارکس، سواپ به مبلغی گفته می‌شود که به یک معامله‌ای که بیش از یک روز باز بماند تعلق می‌گیرد. این مبلغ می‌تواند مثبت باشد یا منفی! دو مدل سواپ وجود دارد: Swap Long برای باز نگه داشتن معاملات خرید در طول شب و دیگری Swap Short برای باز نگه داشتن معاملات فروش در شب. میزان و نوع سوآپ بسته به نماد و بازاری که در آن معامله می‌کنید، متفاوت است.

سواپ چیست؟
در فارکس، سواپ به مبلغی گفته می‌شود که به یک معامله‌ای که بیش از یک روز باز بماند تعلق می‌گیرد.

در واقع از آنجا که معامله در فارکس با اهرم انجام می‌شود و اهرم نیز به معنای قرض گرفتن پول از تامین‌کننده برای باز کردن موقعیت معاملاتی در فارکس است، پس اگر شما بخواهید بعد از نیمه‌شب نیز معامله خود را باز نگه دارید، اساساً باید بهره آن وام یا پولی که قرض گرفته‌اید را بدهید. حالا گاهی ممکن است این بهره مثبت باشد یعنی حتی پولی نیز به شما پرداخت شود و گاهی ممکن است منفی باشد یعنی باید میزان پولی را پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از معامله‌گران بازار فارکس به دلیل بی‌توجهی به هزینه‌های معاملات خود، متحمل ضرر می‌شوند. اگرچه به راحتی قابل پیشگیری و حتی روشی برای درآمدزایی است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

نرخ بهره مثبت و نرخ بهره منفی

بسته به معامله شما و نمادی که معامله می‌کنید، نرخ بهره محاسبه می‌شود، پس به دلیل اختلاف قیمت نرخ بهره در بین دو بانک مرکزی که نماد آن‌ها در جفت ارز مورد معامله قرار دارد، امکان مثبت بودن نرخ بهره و منفی بودن نرخ بهره وجود دارد. پس سواپ همیشه به این معنا نیست که شما باید نرخ بهره پرداخت کنید، گاهی نرخ بهره به نفع شما و مثبت است و پولی به شما تعلق می‌گیرد.

نحوه محاسبه سواپ

سواپ بر اساس میزان نرخ بهره برای هر واحد پولی محاسبه می‌شود. بر اساس تصمیماتی که در بانک‌های مرکزی یک کشور اتخاذ می‌شود، محاسبه سواپ به موارد زیر بستگی داشته باشد:

  • تفاوت بین نرخ بهره ارزها؛
  • نرخ کمیسیون کارگزار فارکس؛
  • تعداد روزی که معامله باز می‌ماند؛
  • خرید یا فروش بودن موقعیت معاملاتی؛
  • میزان حرکت ارز.

محاسبه سواپ

سیستمی که سواپ را محاسبه می‌کند از طریق فرمول زیر نرخ سواپ مثبت یا سواپ منفی شما را حساب می‌کند:

۱۰ / (تعداد شب‌ها * نرخ سواپ * مقدار پیپ) = سواپ

شما به عنوان یک کاربر نیازی به محاسبه دستی نرخ سواپ ندارید، بلکه در پلتفرم متاتریدر می‌توانید نرخ سواپ را مشاهده کنید. 

محاسبه سواپ
شما به عنوان یک کاربر نیازی به محاسبه دستی نرخ سواپ ندارید، بلکه در پلتفرم متاتریدر می‌توانید نرخ سواپ را مشاهده کنید.

برای این کار کافی است وارد متاتریدر شوید، روی نماد معاملاتی از پنجره Symbol ها راست کلیک کنید، سپس گزینه Specification را بزنید تا پنجره‌ای که در وسط تصویر بالا می‌بینید با کلیه مشخصات نماد معاملاتی از جمله سواپ آن را مشاهده کنید. برای مشاهده کامل آموزش متاتریدر به صفحه صفر تا صد متاتریدر بروید. برای مشاهده میزان سواپ جفت ارزها به مقاله جدول سواپ جفت ارزها مراحعه کنید.

سواپ به نرخ بهره شبانه‌ای گفته می‌شود که بعد از باز ماندن یک معامله در نیمه شب به ترید بازی که دارید تعلق می‌گیرد. سواپ ممکن است مثبت یا منفی باشد.

سواپ فری چیست؟

سواپ فری که به آن حساب اسلامی هم گفته می‌شود، یک ویژگی برای کاربران مسلمان است که به دلیل قوانین دینی بهره را حرام می‌دانند. بنابراین بروکرهایی که با چنین کاربرانی کار می‌کنند، ویژگی به نام سواپ فری دارند که با فعال کردن آن می‌توانند محاسبه سواپ را کنسل کنند. البته ممکن است همین بروکرها محدودیت‌هایی برای سواپ فری یا حتی کمیسیونی برای معاملات به این سبک را در نظر بگیرند که باید آن را از بروکر مربوطه خودتان سوال کنید.

ساعت محاسبه سواپ به وقت ایران

همان‌طور که از نامش پیداست، بهره شبانه یا سواپ در زمانی که بازار یک روز خود را طی می‌کند و اصطلاحاً وارد شب می‌شود، با پایان تایم معاملاتی نیویورک و بسته شدن کندل روزانه محاسبه می‌شود. این ساعت به وقت ایران حدود 12:30 شب در فصل زمستان و ساعت 01:30 در تابستان است. اگر نمی‌دانید کندل چیست به مقاله کندل استیک در تحلیل تکنیکال مراجعه کنید.

چرا چهارشنبه‌ها نرخ سواپ 3 برابر است؟

شاید در برخی از کارگزاری‌ها دیده باشید که نرخ سواپ آن‌ها در روزهای چهارشنبه چند برابر می‌شود، دلیل آن زمان تسویه معاملات است. از آنجا که معاملات دو روز برای تسویه زمان لازم دارند، بنابراین معاملاتی که در روز چهارشنبه انجام می‌شوند تا جمعه تکمیل خواهند شد و چون جمعه عصر بانک‌ها تعطیل هستند، عملاً پرداخت به دوشنبه موکول می‌شود و همین مسئله سبب می‌شود تا سه روز به نرخ سواپ شما اضافه شود.

آیا می‌توان از سواپ سود کرد؟

برخی از تریدرها فقط با هدف کسب سود از بهره شبانه معامله می‌کنند. به این روش Carry Trade گفته می‌شود. برای این کار باید ارزی را با نرخ بهره بالا بخرید و ارزی را با نرخ بهره پایین‌تر بفروشید، یعنی جفت ارزی با چنین ویژگی پیدا کنید، به این ترتیب می‌توانید از مابه‌التفاوت نرخ بهره در این دو ارز سود کسب کنید.

آنچه در مقاله نحوه محاسبه سواپ در فارکس خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله خواندید، سواپ همان نرخ بهره شبانه است که برای معاملاتی که بیش از یک روز باز می‌ماند محاسبه می‌شود. معاملاتی که از نیمه شب به بعد نیز باز بمانند شامل محاسبه نرخ بهره شبانه یا سواپ می‌شوند. میزان سوآپ به عوامل بسیار مختلفی مانند نماد، میزان بهره بانکی مرکزی هر ارز، معامله خرید یا فروش و میزان روزهایی که معامله باز مانده است بستگی دارد. اگر نمی‌خواهید سواپ پرداخت یا دریافت کنید باید حتماً گزینه سواپ فری را روی حساب معاملاتی خود فعال کنید.

تریدرهای حرفه‌ای، هرگز بیخیال هزینه‌های کوچک نمی‌شوند.

هزینه‌های کوچک در طول زمان، تبدیل به مشکلات بزرگ معامله‌گران می‌شوند.

سوالات متداول
فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

۲ دیدگاه

  • سلام میخاستم بدونم منظور از اهرم در فارکس چیه؟ ارتباط اهرم با سواپ چیه؟ نحوه محاسبه سواپ در فارکس به چه عواملی بستگی داره؟ ممنون میشم جواب بدید

    • سلام و عرض ادب، اهرم به معنی قرض گرفتن پول از تامین‌کننده برای باز کردن مجوز معامله در فارکس است، بنابراین اگر شما دوست داشته باشید پس از نیمه‌شب هم معامله خود را باز نگه دارید، قاعدتا باید سود آن وام یا پولی که قرض گرفته‌اید را بدهید. حالا بعضی اوقات هم ممکن است این بهره مثبت باشد یعنی حتی پولی نیز به شما پرداخت شود و گاهی ممکن است منفی باشد یعنی باید میزان پولی را پرداخت کنید. محاسبه سواپ به مواردی مثل تفاوت بین نرخ بهره ارزها، نرخ کمیسیون کارگزار فارکس، تعداد روزی که معامله باز می‌ماند، خرید یا فروش بودن موقعیت معاملاتی و میزان حرکت ارز بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *