5/5 - (1 امتیاز)

سشن های معاملاتی فارکس به وقت ایران

به زمان باز و بسته شدن بازار در یک منطقه زمانی مشخص (کشور) سشن معاملاتی می‌گویند. مثلاً بازار آمریکا به وقت ایران حدود ساعت 16:30 باز و 00:30 شب بسته می‌شود، به این تایم که معاملات در آمریکا سشن معاملاتی گفته می‌شود. فارکس از 5 سشن معاملاتی اصلی تشکیل شده است که در ادامه آن‌ها را توضیح داده و به وقت ایران بررسی خواهیم کرد.

سشن های معاملاتی فارکس به وقت ایران

سشن معاملاتی به زمان باز و بسته شدن بازار در یک ناحیه یا کشور گفته می‌شود و همین دلیل باعث می‌شود که بازار فارکس به صورت 24 ساعته باز بماند. بگذارید بهتر این مسئله را برای شما شرح دهیم:

 • ابتدا بازار در ساعت 30:12 نیمه شب به وقت سیدنی باز می‌شود و کندل جدید را شروع می‌کند، بازار سیدنی تا 08:30 صبح باز است.
 • 2 ساعت بعد از بازار سیدنی، سشن توکیو هم در ساعت 02:30 نیمه شب شروع می‌شود و تا ساعت 10:30 صبح باز است. همان‌طور که متوجه شدید بازار سیدنی و توکیو با هم همپوشانی دارند و مربوط به شرق کره زمین هستند.
 • همین‌طور که بازار توکیو بسته می‌شود، بازار فرانکفورت در اروپا اولین بازاری است که راس ساعت 10:30 صبح باز می‌شود و تا 18:30 دقیقه باز است.
 • یک ساعت بعد یعنی در ساعت 11:30 صبح بازار لندن که یکی از مهم‌ترین سشن های معاملاتی است کار خود را شروع می‌کند و تا ساعت 19:30 باز خواهد بود
 • و اما آخرین و مهم‌ترین سشن بازار نیویورک است که ساعت 16:30 دقیقه کار خود را شروع می‌کند و تا ساعت 12:30 دقیقه شب بازمی‌ماند. بازار نیویورک آخرین بازار است و با بسته شدن آن کندل روزانه بسته می‌شود.

پس از بسته شدن بازار نیویورک بلافاصله بازار سیدنی باز می‌شود و در واقع شروع کندل روزانه جدید خواهد بود. این 5 سشن مهم چرخه 24 ساعته بازار را تکمیل می‌کنند و به همین دلیل است که فارکس به صورت 24 ساعته باز خواهد بود.

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از معامله‌گران بازار فارکس به دلیل بی‌توجهی به هزینه‌های معاملات خود، متحمل ضرر می‌شوند. اگرچه به راحتی قابل پیشگیری و حتی روشی برای درآمدزایی است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

در بازار فارکس 5 سشن معاملاتی وجود دارد:

 1. سشن لندن؛
 2. سشن فرانکفورت؛
 3. سشن نیویورک؛
 4. سشن توکیو؛
 5. سشن سیدنی.

در ادامه به بررسی سشن های معاملاتی فارکس به صورت کامل می‌پردازیم:

درباره سشن لندن:

به لحاظ تاریخی و جغرافیایی و تاریخی، لندن یکی از مراکز اصلی مبادلات و تجارت در جهان بوده است. سشن لندن در پایان سشن آسیایی شروع می‌شود و به نحوی تصمیم‌گیری‌ها در این سشن تصمیم‌گیری اصلی معاملاتی در جهان است.

سشن های معاملاتی فارکس به وقت ایران
43 درصد از معاملات فارکس در سشن لندن رخ می‌دهد.

به همین دلیل است که لندن را پایتخت فارکس جهان می‌نامند، زیرا 43 درصد از معاملات فارکس در سشن لندن رخ می‌دهد. هرچند که به غیر از لندن پایتخت‌های دیگری مانند ژنو، فرانکفورت، زوریخ، لوکزامبورگ، پاریس، هامبورگ، ادینبورگ و آمستردام وجود دارد، اما تصمیم‌گیری اصلی در لندن رخ می‌دهد. در ادامه نکاتی را بیان می‌کنیم که باید درباره سشن لندن بدانید:

 • از آنجایی که جلسه لندن با دو جلسه تجاری اصلی دیگر تلاقی می‌کند – و با توجه به اینکه لندن یک مرکز مالی کلیدی است – بخش بزرگی از معاملات فارکس در این مدت انجام می‌شود. این منجر به نقدینگی بالا و به طور بالقوه کاهش هزینه‌های تراکنش می‌شود، یعنی اسپرد پیپ کمتر.
 • با توجه به تعداد زیادی از معاملات که انجام می‌شود، جلسه معاملاتی لندن معمولاً پر نوسان‌ترین جلسه است.
 • بیشتر روندها در طول جلسه لندن شروع می‌شوند و معمولاً تا آغاز جلسه نیویورک ادامه خواهند داشت.
 • نوسانات در اواسط جلسه کاهش می‌یابد، زیرا معامله گران اغلب قبل از انتظار برای شروع دوره معاملات نیویورک صبر می‌کنند.
 • روندها گاهی اوقات ممکن است در پایان جلسه لندن معکوس شوند، زیرا معامله گران اروپایی ممکن است تصمیم بگیرند که سود خود را سیو کنند.

سشن فرانکفورت

فرانکفورد اولین سشن اروپایی است که تقریباً یک ساعت قبل از لندن کار خود را آغاز می‌کند، اما معمولاً شوکی به بازار نمی‌دهد، زیرا معامله گران صبر می‌کنند تا بازار لندن هم باز شود و معاملات خود را شروع کنند. در واقع سشن فرانکفورت در سایه سشن لندن قرار دارد، پس عموماً سشن فرانکفورت توسط بیشتر کاربران نادیده گرفته می‌شود و عملاً هیچ تاثیر قابل توجهی نیز روی بازار ندارد.

درباره سشن نیویورک

در اواخر جلسه لندن، سشن نیویورک باز می‌شود، همه بازار نگاهش به معاملات در نیویورک است، هرچند که حدود 17% معاملات فارکس در نیویورک است. البته هم زمان با شروع معاملات در نیویورک، تورنتو و شیکاگو هم شروع می‌شود و سهم آمریکا را به 25% می‌رساند. همزمانی سشن نیویورک و لندن سبب می‌شود تا نوسانات بازار به بالاترین سطح خودش برسد. در ادامه نکات مهمی درباره سشن نیویورک خواهید خواند:

 • نقدینگی بالایی در طول صبح وجود دارد، زیرا با جلسه اروپا همپوشانی دارد.
 • بیشتر گزارش‌های اقتصادی نزدیک به آغاز سشن نیویورک منتشر می‌شود. به یاد داشته باشید، حدود 85 درصد از کل معاملات شامل دلار است، بنابراین هر زمان که داده‌های اقتصادی بزرگ ایالات متحده منتشر شود، این پتانسیل را دارد که بازارها را به حرکت درآورد.
 • پس از بسته شدن بازارهای اروپایی، نقدینگی و نوسانات در طول جلسه بعد از ظهر ایالات متحده کاهش می‌یابد.
 • در روزهای جمعه، احتمال برگشت در نیمه دوم جلسه وجود دارد، زیرا معامله گران آمریکایی موقعیت‌های خود را قبل از تعطیلات آخر هفته می‌بندند تا در معرض هرگونه اخبار آخر هفته قرار نگیرند.

درباره سشن توکیو

سشن توکیو که تقریباً به فاصله نزدیک به آن سنگاپور، چین، کره و به طور کلی شرق آسیا نیز باز می‌شود، مهم‌ترین سشن مربوط به بازارهای آسیایی است. رفتار اصلی نمادهای معاملاتی آسیایی مانند JPY یا همان ین ژاپن را باید در این سشن مشاهده کنید.

سشن های معاملاتی فارکس
حدود 17% معاملات فارکس در نیویورک است.

البته این سشن دارای اسپرد و کمیسیون بیشتری نسبت به سشن های دیگر است زیرا حجم بازار در این زمان بسیار پایین است. عموماً کاربران ایرانی نیز در زمان سشن نیویورک در خواب هستند و معمولاً کمتر دیده شده که ایرانیان در این سشن معامله کنند. برای شناخت بهتر سشن نیویورک به موارد زیر دقت کنید:

 • این سشن فقط به ژاپن محدود نمی‌شود. هزاران تراکنش فارکس در سایر نقاط داغ مالی مانند هنگ کنگ، سنگاپور و سیدنی انجام می‌شود.
 • شرکت‌کنندگان اصلی بازار در جلسه توکیو، شرکت‌های تجاری (صادرکنندگان) و بانک‌های مرکزی هستند. به یاد داشته باشید، اقتصاد ژاپن به شدت به صادرات وابسته است و با توجه به اینکه چین نیز بازیگر اصلی تجارت است، روزانه معاملات زیادی انجام می‌شود.
 • نقدینگی گاهی اوقات می‌تواند بسیار ناچیز باشد. خود آسیایی‌ها مثال می‌زنند که ممکن است در سشن نیویورک موقعیت وجود نداشته باشد و شما مجبور شوید مدت زیادی صبر کنید.
 • به احتمال زیاد در جفت ارزهای آسیا و اقیانوسیه مانند AUD/USD و NZD/USD حرکت‌های قوی‌تری را در مقایسه با جفت‌های غیر آسیایی اقیانوسیه مانند GBP/USD مشاهده خواهید کرد.
 • در آن زمان‌های نقدینگی ناچیز، بیشتر جفت‌ها ممکن است در یک محدوده بمانند. این فرصت‌هایی را برای معاملات کوتاه‌مدت روزانه فراهم می‌کند.
 • بیشتر اقدامات در اوایل جلسه زمانی که داده‌های اقتصادی بیشتری منتشر می‌شود انجام می‌شود.
 • حرکات در جلسه توکیو می‌تواند لحن را برای بقیه روز تنظیم کند. معامله گران در جلسات اخیر به آنچه در جلسه توکیو رخ داده است نگاه می‌کنند تا به سازماندهی و ارزیابی استراتژی‌هایی که در جلسات دیگر اتخاذ کنند کمک کنند.
 • به طور معمول، پس از حرکت‌های بزرگ در جلسه قبلی نیویورک، ممکن است در جلسه توکیو تثبیت شود.

بازار فارکس دارای 5 سشن معاملاتی مختلف است که مهم‌ترین آن‌ها سشن سیدنی، توکیو، فرانکفورت لندن و نیویورک است که باعث می‌شود بازار به صورت 24 ساعته باز بماند.

درباره سشن سیدنی:

سشن سیدنی هم مانند فرانکفورت، جزء سشن های معاملاتی است که تاثیر خاصی روی بازار ندارد. در واقع بعد از پایان سشن نیویورک بازار در یک شوک و آرامش فرو می‌رود و تحلیل‌ها برای معاملات روز بعد آغاز می‌شود.

از آنجا که سشن سیدنی اولین سشن روز جدید است، پس در این سشن که مربوط به استرالیا و نیوزلند است، معامله گران معمولاً بلاتکلیف هستند، اسپردها بسیار بالاست و بسیاری از کارگزاری‌ها توصیه می‌کنند تا چند ساعت معاملات انجام ندهید چون ممکن است در این سشن با گپ باز شدن قیمت روبه‌رو شوید. به طور کلی معامله‌گران صبر می‌کنند تا حداقل سشن توکیو باز شود و معاملات در شرق کره زمین تقریباً با همپوشانی سشن سیدنی و توکیو شروع می‌شود.

آنچه در مقاله سشن های معاملاتی فارکس به وقت ایران خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله خواندیم، سشن های معاملاتی به زمان باز شدن و بسته شدن بازار در یک منطقه، جغرافیا یا کشور گفته می‌شود. بازار فارکس دارای 5 سشن اصلی است که به دلیل اینکه از شرق کره زمین یکی یکی تا غرب باز می‌شوند، سبب شده که بازار به صورت 24 ساعته باز بماند. مثلاً اگر ساعت 3 نیمه شب در حال ترید باشید یعنی در سشن توکیو و سیدنی در حال معامله هستید، اما اگر ساعت 12 ظهر ترید کنید معاملات شما در سشن لندن و فرانکفورت انجام می‌شود.

تریدرهای حرفه‌ای، هرگز بیخیال هزینه‌های کوچک نمی‌شوند.

هزینه‌های کوچک در طول زمان، تبدیل به مشکلات بزرگ معامله‌گران می‌شوند.

سوالات متداول
فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

۲ دیدگاه

  • سلام و عرض ادب، در بین تمامی سشن های معاملاتی، سشن نیویورک تاثیرگذار تر از بقیه هست.این سشن با سشن های تورنتو و شیکاگو همزمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *