فارکس مناسب چه افرادی است؟

فارکس بازار تبادل ارزهای خارجی است و به خرید و فروش ارزش ارز با هدف کسب سود اشاره دارد. مانند هر شغل و کار دیگری، فعالیت در بازار فارکس نیز برای همه افراد مناسب نیست، بلکه فقط افرادی در این بازار موفق می‌شوند که شرایط لازم جهت فعالیت در آن را فراهم کرده باشند.

چه کسانی در فارکس سود می‌کنند

در این مقاله سعی شده است تا حد ممکن اطلاعات ارزشمندی درباره‌ی این که «فارکس برای چه کسانی مناسب است؟» و «فارکس مناسب چه کسانی نیست» برای شما ارائه شود تا اگر قصد ورود به بازار فارکس را دارید، در مسیر درست قرار گیرید. توصیه می‌شود این مطلب را با دقت مطالعه کنید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید که آیا ورود به بازار فارکس برای شما مناسب است یا خیر!

فارکس
معامله‌گران با تجربه نیز همچنان به یادگیری و افزایش اطلاعات خود ادامه می‌دهند

هر روز، تعداد زیادی از معامله‌گران جدید برای اولین بار در بازار فارکس، شروع به معامله می‌کنند. بیشتر اوقات، آن‌ها جذب فارکس می‌شوند زیرا معتقدند معاملات ارزها راهی آسان برای کسب سود سریع است، بدون این که ابتدا در مورد نحوه عملکرد واقعی آن آموزش‌های لازم را دیده باشند. اگر شما هم قصد دارید به این بازار گسترده وارد شده و به معامله بپردازید، هرگز این اشتباه را نکنید، حتی اگر فکر می‌کنید اطلاعات لازم یا ایده‌ای ناب در مورد معاملات فارکس دارید. در کل بسیار مهم است آموزش‌های لازم را ببینید و تمرین کنید، همان‌طور که معامله‌گران با تجربه نیز همچنان به یادگیری و افزایش اطلاعات خود ادامه می‌دهند زیرا بازارهای مالی دائماً در حال تغییر و تحول هستند.

اگر علاقه‌مند هستید توصیه می‌کنیم مقاله نحوه معامله در فارکس را مطالعه کنید. 

فارکس برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به طور کلی بخواهید بدانید که فعالیت در بازار فارکس برای شما مناسب است یا نه باید به نکات زیر توجه کنید:

امکان معامله 24 ساعته

برخلاف معاملات سهام، که در آن شما از نظر زمان و مکان محدود هستید، معاملات فارکس می‌تواند 24 ساعت شبانه روز و 5 روز هفته انجام شود. معاملات فارکس هیچ ساعت کاری خاصی ندارد و تا زمانی که بازاری در یکی از بروکرهای اصلی فارکس در نقطه‌ای از جهان باز باشد، معاملات می‌توانند انجام شوند.

بنابراین، بازار فارکس برای معامله‌گرانی که می‌خواهند به صورت پاره‌وقت معامله کنند، انعطاف‌پذیری زیادی ایجاد می‌کند و چون زمان خاصی برای باز یا بسته شدن بازار وجود ندارد، فرصت کسب سود بالقوه 24 ساعته در ۵ روز هفته وجود دارد!

البته، حجم معاملات بسته به زمان فعالیت هر سشن متفاوت است و بهترین زمان ترید، هنگامی است که دو سشن با هم همپوشانی دارند. ضمن این که، وقتی زمان تعطیلات بانکی در یک سشن اصلی مانند وال استریت رخ می‌دهد، میزان حجم معاملات و نوسان قیمت کاهش می‌یابد. بنابراین، اگر ساعت‌های معاملاتی بازار فارکس را دوست دارید، معاملات جفت‌ارز برای شما مناسب است.

اگر می‌توانید استرس خود را کنترل کنید

به دلیل حجم بالای معاملات ارزها و سایر دارایی‌ها، این بازار تجارت جهانی به شدت بی‌ثبات بوده و گاه با نوسان‌های شدیدی مواجه می‌شود. شما باید بتوانید سطح مشخصی از ریسک را تحمل کنید. برای محافظت بهتر از سرمایه تجاری خود، داشتن یک سیستم مدیریت ریسک با قوانینی که باید رعایت کنید، مهم است.

به‌عنوان مثال، شما همیشه باید قبل از ورود به بازار، سطح حد ضرر (استاپلاس = SL) و حد سود (تیک پرافیت = TP) خود را تعیین کنید. به این ترتیب، از قبل می‌دانید که با ورود به آن معامله اگر بازار برخلاف تحلیل شما رفتار کند، چقدر ضرر می‌کنید یا درصورت تحلیل درست، چه میزان سود کسب می‌کنید. این نسبت زیان به سود، «ریسک/پاداش» یا«ریسک به ریوارد» شما نامیده می‌شود.

کنترل استرس
باید قبل از ورود به بازار، سطح حد ضرر و حد سود خود را تعیین کنید.

همچنین، سعی کنید اندازه پوزیشن‌های خود را با توجه به شرایط معاملاتی فعلی و تکامل سرمایه تجاری خود تطبیق دهید. همه این قوانین باید بخشی از برنامه معاملاتی شما باشد و برای سودآوری، همیشه باید به برنامه خود پایبند باشید!

تمام این‌ موارد مستلزم این است که دانش کافی در مورد امور مالی و معاملات ارزی داشته باشید، اگر در این زمینه اطلاعات کافی نداشته باشید، معاملات فارکس می‌تواند برای شما به‌راحتی به یک موقعیت استرس‌زا تبدیل شود، اگر دوست دارید در موقعیت‌های پرخطر کار کنید و با استرس به خوبی کنار بیایید، پس به احتمال زیاد، فعالیت در این بازار برای شما مناسب است.

تهیه استراتژی و برنامه معاملاتی

تجارت فارکس به یک استراتژی و برنامه یا به اصطلاح «پلن معاملاتی» طولانی‌مدت نیاز دارد که مستلزم دانش و درک دقیق رویدادهای جهانی و چگونگی تاثیرگذاری ارزها توسط رویدادهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است.

اگر فکر می‌کنید که می‌توانید در مورد بازارها تحقیق کنید، یک پلن معاملاتی را طراحی کرده و یک استراتژی مناسب داشته باشید که در تست‌های زیاد، سودده بودن آن برای شما به اثبات رسیده باشد و همچنین توانایی این را دارید تا به پلن معاملاتی و استراتژی خود به‌طور دقیق و بدون درگیر شدن با احساسات آنی پایبند باشید، معاملات فارکس ممکن است برای شما مناسب باشد.

دانش مناسب در مباحث تکنیکال و فاندامنتال

به‌طور معمول، علی‌رغم بعضی از مطالبی که گاه مطرح می‌شوند، حتی تریدرهای حرفه‌ای نیز برای تحلیل‌های فاندامنتال و تکنیکال از اندیکاتورهای کاربردی و مناسب استفاده می‌‌کنند. در ابتدا، تعدادی از بهترین اندیکاتورهای مناسب در این زمینه را بشناسید. سپس، باید درباره‌ی اندیکاتورهای مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل در هر دو زمینه‌ی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال اطلاعات جامع و کاملی به‌دست آوید.

 بنابراین، لازم است تا طرزکار و نحوه‌ی تحلیل بازار با چندین نوع اندیکاتور در هر دو زمینه را یاد داشته باشید. اگر طیف وسیعی از روش‌های تکنیکالی و فاندامنتالی مورد استفاده برای معاملات در بازارهای مالی و به‌خصوص بازار فارکس برای شما دلهره‌آور به نظر نمی‌رسد، می‌توانید وارد معاملات فارکس شوید.

معامله در نوسان های زیاد

هنگامی که فعالیت‌های معاملاتی تریدرها در یک نماد یا دارایی افزایش زیادی پیدا می‌کند، میزان نوسان بازار در آن نماد به طور فزاینده‌ای دچار افزایش می‌شود. باتوجه به این که میزان سرمایه ی شما می‌تواند محدود باشد، بروکر به شما این شانس را می‌دهد تا برای افزایش میزان حجم معامله، از اهرم یا لوریج استفاده کنید.

اگر از استفاده از این اهرم ترس ندارید و این شانس را نادیده نمی‌گیرید، می‌توانید با سرمایه‌ی نسبتا پایین، پوزیشن‌های بالایی را باز کنید که درصورت درست بودن تحلیل شما، به سودهای خوبی دست پیدا می‌کنید.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

معاملات فارکس اغلب براساس تحلیل تکنیکال انجام می‌گیرد، بنابراین اگر دانش کافی در مورد مطالعه قیمت، ترسیم نمودار و الگوهای تکنیکال دارید، معاملات فارکس ممکن است برای شما مناسب باشد.

هنگام استفاده از تحلیل تکنیکال، ممکن است استفاده از تقویم‌های اقتصادی مانند تقویم اقتصادی بازار ایالات متحده (U.S. Market Economic Calendar) یا تقویم اقتصادی جهانی (Global Economic Calendar) مفید باشد.

تأثیر اخبار بر بازار فارکس نیز بسیار قوی است، زیرا ارزها به سرعت به اخبار اقتصاد کلان، رویدادهای سیاسی و داده‌های اقتصادی واکنش نشان می‌دهند. بنابراین، به‌عنوان یک معامله‌گر فارکس، باید تقویم اقتصادی را برای داده‌های فاندامنتال زیر نظر داشته باشید تا مشخص کنید چه زمانی قیمت‌های جفت ارز ممکن است به دلیل نوسانات بالاتر، شتاب گرفته و سطوح مهمی را بشکنند.

فارکس برای افرادی که قدرت ریسک لازم را ندارند و سرمایه اندکی دارند مناسب نیست، همچنین افرادی که زمان کافی ندارند و می‌خواهند به سود سریع دست پیدا کنند، نباید به این بازار وارد شوند.

فارکس برای چه کسانی مناسب نیست؟

بازار فارکس علی‌رغم جذابیت هایی که دارد می‌تواند به شدت برای شما خطرناک باشد اگر ویژگی‌هایی که در ادامه گفته می‌شود را دارید توصیه می‌کنیم وارد این بازار نشوید:

اگر تمایلی به ریسک ندارید

با توجه به نوسانات موجود در این بخش، معاملات فارکس می‌تواند ذاتاً مخاطره‌آمیز باشد. اگر آمادگی ذهنی کافی برای تحمل هرگونه جنبه منفی احتمالی در سرمایه‌گذاری خود ندارید، فعالیت در این بازار ممکن است کسب‌وکار ایده‌آلی نباشد.

شخصی که ریسک‌گریز است و تحمل ضرر و زیان را ندارد، بهتر است به این بازار ورود نکند. قبل از اینکه وارد دنیای ارزهای خارجی شوید، میزان تحمل خود را برای از دست دادن سرمایه‌ای که به این بازار می‌آورید، بسنجید.

اگر پس‌انداز ندارید

حتی اگر میزان تحمل لازم برای ریسک را دارید، به یاد داشته باشید که این بازار بسیار بی‌ثبات است. چه‌بسا حتی پس از چندین ترید موفق و کسب سودهای شیرین، ناگهان با یک تحلیل اشتباه یا رفتار غیر منتظره‌ی بازار، علاوه بر سودهایی که با ترس و هیجان زیاد به‌دست آورده‌اید، حتی سرنوشت سرمایه‌ی اولیه‌ی را که به فارکس انتقال داده‌اید، به خطر افتاده و همه را به یک‌باره از دست بدهید.

بنابراین سعی کنید هرگز برای ورود به این بازار با پولی که از کسی قرض می‌گیرید، وام بانکی، فروش وسیله‌ی نقلیه و… چنین سرمایه‌هایی وارد بازار فارکس نشوید. در چنین وضعیتی این بازار به‌هیچ‌عنوان برای شما مناسب نیست، زیرا استرس و فشار زیاد از دست دادن چنین پولی حتی می‌تواند باعث از دست رفتن کل سرمایه‌ی شما ‌شود.

اگر سطح دانش لازم را ندارید

ورود به هر حوزه‌ای که علاقه یا استعدادی برای آن ندارید می‌تواند تصمیمی خطرناک باشد. تمام بخش‌های بازار مالی برای فعالیت و کسب سود به سطح بالایی از دانش تکنیکال و فاندامنتال نیاز دارند.

تجارت در فارکس
ورود به هر حوزه‌ای که علاقه یا استعدادی برای آن ندارید می‌تواند تصمیمی خطرناک باشد.

اما بازار فارکس علاوه‌بر آن، نیاز به درک درستی برای مقاومت در برابر شرایط متلاطم و همچنین کسب درآمد دارد. بنابراین، اگر به هدف گرفتن سود و بدون علاقه و دانش فنی، می‌خواهید وارد فارکس شوید، بهتر است از معامله خودداری کنید.

در صورت علاقه برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله کال مارجین چیست؟ را مطالعه کنید.

اگر نمی‌توانید صبر کنید

همان‌طور که سایر حوزه‌های بازار مالی مانند سهام، صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک و ابزارهایی از این قبیل نیاز به صرف زمان و صبر زیاد دارند، بازار فارکس نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 معاملات فارکس نیز مستلزم صرف زمان و توجه دقیق است. بدون تعقیب دقیق بازار به‌طور مداوم و هوشیاری کامل نسبت به تحولات بازار فارکس، بازده شما ممکن است اندک باشد یا حتی باعث ضرر شود. پس اگر انسان عجولی هستید و نمی‌توانید ساعت‌های متمادی پای چارت نشسته و به آن خیره شده و کندل به کندل آن را تعقیب کنید تا بتوانید در یک موقعیت عالی ورود انجام دهید، این بازار مناسب شما نخواهد بود.

اگر فقط کسب سود هدف شماست

بسیاری از مردم داستان‌های موفقیت تریدرهایی را می‌شنوند که چگونه در این بازار به سودهای خوب رسیده‌اند. بنابراین خیلی سریع و بدون تحقیق برای این که از قافله عقب نمانند وارد بازارهای مالی مانند فارکس می‌شوند و بلافاصله شروع به ترید می‌کنند. بنابراین فعالیت در بازار فارکس برای کسانی که انتظار رسیدن به پول سریع دارند اما تحمل زیان زیاد آن را ندارند به‌هیچ‌عنوان مناسب نیست.

آنچه در مقاله فارکس مناسب چه افرادی است خواندیم:

فعالیت در هر بازاری شرایط خاص خود را دارد و برای همه افراد مناسب نیست بلکه فقط کسانی موفق می‌شوند که شرایط حضور و فعالیت در آن را داشته باشند. در این مقاله یاد گرفتیم که بازار فارکس برای چه افرادی و با چه شرایط و ویژگی‌های شخصیتی مناسب است و برای چه کسانی مناسب نیست.

اکنون که می‌دانید چه چیزی باعث می‌شود تا تبدیل به یک معامله‌گر موفق در فارکس شوید و چه چیزی سد این راه می‌شود، قبل از اینکه قدمی برای ورود به دنیای فارکس بردارید، ضروری است تا تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که کاملا زیر و بم این بازار را درک کرده‌اید.

_c5819616-f511-46f1-98ac-322fe5a16cef

همین حالا ریبیت خود را فعال کنید!

جهت مشاوره و دریافت ریبیت فرم زیر را پرکنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم دریافت ریبیت مقالات

منبع

site one

site two

site Three

فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *