سطح مارجین (مارجین لول) چیست؟

سطح مارجین (ML) یک شاخص برای مدیریت ریسک است که به شما کمک می‌کند تا تأثیر موقعیت‌های بازشده فعلی را بر روی حساب خود متوجه شوید. سطح مارجین یک معادله ریاضی است که به طور موثر به معامله‌گر می‌گوید چه مقدار از وجوه آن‌ها برای معاملات جدید در دسترس است. هر چه سطح مارجین بالاتر باشد، میزان نقدینگی موجود برای معامله بیشتر است. هرچه سطح مارجین کمتر باشد، مقدار نقدینگی موجود برای معامله کمتر است و این جایی است که یک حساب ممکن است در معرض کال مارجین قرار گیرد.

سطح مارجین (مارجین لول) چیست؟

محاسبه سطح مارجین با مثال

اگر هیچ معامله بازی ندارید، سطح مارجین شما صفر خواهد بود. هنگامی‌که یک موقعیت باز می‌شود، سطح حاشیه به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل موارد زیر است:

  1. حجم (Volume)؛
  2. نوع بازار؛
  3. لوریج (Leverage).

سطح مارجین با فرمول زیر محاسبه می‌شود: 

مارجین لول = اکوییتی / مارجین * 100% 

محاسبه میزان سطح مارجین آزاد
محاسبه میزان سطح مارجین سبب می‌شود معامله گران تأثیر موقعیت‌های بازشده فعلی را بر روی حساب خود متوجه شوند.

پلتفرم‌های معاملاتی مانند متاتریدر به صورت خودکار سطح مارجین و یا میزان مارجین آزاد شما را محاسبه می‌کنند که در این بخش می‌توانید آن را ببینید:

ارتباط مارجین لول با کال مارجین

کال مارجین (Call Margin) زمانی اتفاق می‌افتد که میزان مارجین شما در یک حساب، کمتر از مقدار مورد نیاز برای حفظ معاملات باز باشد. اگر معاملات باز شما به سطحی برسد که سرمایه کافی برای حفظ آن وجود نداشته باشد اخطار کال مارجین به کاربر داده می‌شود تا کاربر یا معاملات باز خود را ببندد یا اینکه پول اضافه به حساب خود واریز کند، اما سطح مارجین به سطحی گفته می‌شود که سطح بین بالانس و مارجین شما است. برای مثال اگر اکوئیتی که در حال حاضر حساب شما دارد 50.000 و مارجین مورد استفاده‌تان 10.000 است، سطح مارجین‌تان در این لحظه 5000 است.

سطح مارجین یک مفهوم بسیار مهم است که از رابطه بین بالانس و مارجین استفاده شده به دست می‌آید. سطح مارجین به شما کمک می‌کند تا معاملات بازتان را قبل از به خطر افتادن حسابتان مدیریت کنید.

ارتباط مارجین لول با استاپ اوت

در معاملاتی که با مارجین انجام می‌شود، تعادل بین دارایی موجود (بالانس) و وجوه قفل‌شده (مارجین استفاده‌شده) سطح مارجین نامیده می‌شود. معامله‌گران باید مراقب باشند که آن را زیر 100 درصد نگذارند. هرچه مارجین آزاد بیشتری داشته باشید، می‌توانید معاملات بیشتری را به طور هم‌زمان باز کنید. اگر سطح مارجین به درصد از پیش تعیین‌شده برسد، کال مارجین رخ می‌دهد و از معامله‌گران خواسته می‌شود تا پول به حسابش واریز کند یا برخی از تریدهای خود را ببندند.

استاپ اوت در فارکس
اگر سطح مارجین به درصد از پیش تعیین‌شده برسد، کال مارجین رخ می‌دهد.

اما استاپ اوت (stop out) زمانی اتفاق می‌افتد که موقعیت‌های موجود به نفع معامله‌گران نباشد، به این معنی که در این نوع موقعیت‌ها آن‌ها پول خود را از دست می‌دهند و ارزش یا بالانس دارایی موجود به‌آرامی کاهش می‌یابد. هنگامی‌که سطح حاشیه به 50٪ می‌رسد و در واقع به سطح استاپ اوت رسیده، کارگزاری به صورت خودکار شروع به بستن معاملات باز شما می‌کند تا از سطح مشخص شده کمتر نشود.

ارتباط مارجین لول با اکوئیتی

اکوئیتی در زمانی که هیچ معامله بازی ندارید برابر با بالانس شماست، اما وقتی که معامله بازی داشته باشید مثبت یا منفی آن نتیجه معامله شناور شما محاسبه می‌شود. در حالی ‌که مارجین لول (ML) به معنای نسبت بین اکوییتی حساب و مارجین حساب شما را نشان می‌دهد. ML = E/M *100

آنچه در مقاله سطح مارجین خواندیم:

همان‌طور که در خواندیم سطح مارجین نسب بین بالانس اصلی حساب شما و مارجین استفاده شده حسابتان است. دانستن مفهوم کال مارجین، سطح مارجین و استاپ اوت کمک می‌کند تا بتوانید معاملات بازتان را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید تا با چالش موجودی در پشتیبانی از معاملات بازتان مواجه نشوید.

_c5819616-f511-46f1-98ac-322fe5a16cef

همین حالا ریبیت خود را فعال کنید!

جهت مشاوره و دریافت ریبیت فرم زیر را پرکنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم دریافت ریبیت مقالات

منبع

site one

site two

site Three

فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *