5/5 - (1 امتیاز)

سواپ چیست؟ سواپ فری چیست؟

در صورتی که یک معامله در بازارهای مالی بیش از یک روز کاری (تا بعد از بسته شدن کندل روزانه) همچنان باز بماند، مبلغی به نام سواپ یا همان بهره شبانه برای معامله شما محاسبه خواهد شد. این بهره یا به حساب شما افزوده می‌شود یا از حسابتان کسر خواهد شد و به آن سواپ (Swap) می‌گویند. این توضیح مختصری درباره سوآپ بود، اما اگر تمایل دارید درباره این موضوع بیشتر بدانید، حتما ادامه مطلب را مطالعه کنید.

سواپ چیست

همه چیز درباره Swap

Swap همان نرخ بهره شبانه است که برای معاملاتی که بیش از یک روز باز می‌ماند و قرار است همان پوزیشن باز به روز جدید منتقل شود محاسبه می‌شود. بیایید دقیق‌تر بررسی کنیم: هر جفت ارز فارکس از دو نماد تشکیل شده است که پس از پایان یک روز کاری در نیمه‌شب، نرخ بهره توسط بانک مرکزی کشور متعلق به هر ارز تشکیل‌دهنده محاسبه می‌شود.

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از معامله‌گران بازار فارکس به دلیل بی‌توجهی به هزینه‌های معاملات خود، متحمل ضرر می‌شوند. اگرچه به راحتی قابل پیشگیری و حتی روشی برای درآمدزایی است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

سواپ
Swap همان نرخ بهره شبانه است که برای معاملاتی که بیش از یک روز باز می‌ماند و قرار است همان پوزیشن باز به روز جدید منتقل شود محاسبه می‌شود.

حالا اگر نرخ بهره ارزی که شما آن را فعلاً خریداری کردید کمتر از نرخ بهره ارزی باشد که آن را می‌فروشید پس به‌طور کلی نرخ بهره برایتان منفی خواهد بود و باید به همان میزان، از حساب خود بهره پرداخت کنید و اگر قضیه برعکس باشد به حساب شما بهره واریز خواهد شد.

انواع سواپ

به‌طور کلی در فارکس، زمانی که معاملات خود را باز نگه دارید دو نوع سواپ را ممکن است تحمل کنید، اولی سواپ منفی که باید برای آن پرداختی داشته باشید، دومی سواپ مثبت که بابت آن مبلغی به حساب شما واریز می‌شود که هرکدام را جداگانه تعریف خواهیم کرد:

  • سواپ مثبت: زمانی که نرخ بهره ارزی که خریداری کرده‌اید از ارزی که می‌فروشید بیشتر باشد سواپ مثبت به شما تعلق می‌گیرد.
  • سواپ منفی: زمانی که نرخ بهره ارزی که خریداری کرده‌اید از ارزی که می‌فروشید کمتر باشد سواپ شما منفی خواهد بود و باید مبلغی پرداخت کنید.

اما مدل‌های دیگری نیز از سواپ وجود دارد که شاید عنوان آن‌ها را در فارکس کمتر شنیده باشید و کمتر درباره آن‌ها صحبت بشود. برای آشنایی کامل‌تر، آن‌ها را تیتروار معرفی خواهیم کرد:

  • سواپ مبادلات ثابت-ثابت: در این مدل، نرخ بهره از قبل بین دو ارز مشخص است و هیچ‌گونه تغییری نمی‌کند.
  • سواپ مبادلات ثابت-شناور: در این مدل، نرخ بهره ارز پایه ثابت است اما نرخ ارز مظنه دائم در حال تغییر نسب به ارز پایه است.
  • سواپ مبادلات شناور-شناور: در این دو مدل نرخ بهره کاملاً شناور بوده و در هر دو ارز مدام تغییر می‌کند و هیچ عدد ثابتی ندارد.

برای مشاهده میزان سواپ جفت ارزها به مقاله جدول سواپ در جفت ارزها مراجعه کنید.

سوآپ یا نرخ بهره شبانه به مبلغی گفته می‌شود که به معاملاتی که بیش از یک روز باز بماند و به روز بعدی منتقل شود تعلق می‌گیرد. سواپ می‌تواند مثبت یا منفی باشد.

محاسبه سوآپ یا نرخ بهره شبانه فارکس

سواپ تنها برای یک شب نیست، در واقع به تعداد شب‌هایی که معامله شما باز بماند دائم سواپ در حال تغییر خواهد بود. به‌طور کلی یک فرمول در این زمینه وجود دارد که به شرح زیر است:

۱۰ ÷ (تعداد شب‌های باز بودن معامله × ارزش پیپ × نرخ سوآپ) = سوآپ

همان‌طور که می‌بینید برای به دست آوردن نرخ کامل سواپ ابتدا باید مشخص شود که چه تعداد شب معامله شما باز است. سپس ارز جابجایی و حرکت (پیپ) جفت ارز از لحظه‌ای که آن را باز کرده‌اید و در نهایت نرخ سواپ هر شب به‌صورت جداگانه بر اساس نرخ بهره محاسبه شده و در فرمول قرار می‌گیرد. در پایان نتیجه این فرمول میزان کلی سواپ پرداختی/دریافتی شما را مشخص خواهد کرد. برای مطالعه بیشتر به مقاله نحوه محاسبه سواپ مراجعه کنید.

سواپ فری چیست؟

اما کاربران ایرانی که وارد بازار فارکس شده‌اند در کنار کلمه سواپ، احتمالاً نام سواپ فری (Swap-free) را زیاد شنیده‌اند. سواپ فری به ویژگی گفته می‌شود که برخی از کارگزاری‌ها اجازه فعال کردن آن را به کاربران خود می‌دهند تا آن دسته از کاربران که تمایل ندارند، سواپ (نرخ بهره شبانه) را برای خود غیرفعال کنند.

سواپ چیست

همان‌طور که می‌دانید، طبق قوانین شریعت اسلامی، پرداخت یا دریافت نرخ بهره شبانه برای کاربران مسلمان از بانک‌ها ممنوع است. به همین دلیل کاربران مسلمان که می‌خواهند معاملات خود را بیش از یک روز در بازار باز نگه دارند حتماً باید حساب معاملاتی سواپ فری داشته باشند. این ویژگی کمک می‌کند تا برای یک مدت محدود کاربران مسلمان نیازی به محاسبه بهره شبانه در حسابشان نباشند و با مشکل شرعی روبه‌رو نشوند. برای اینکه بتوانید بروکرهای که سواپ فری دارند را مشاهده کنید، مقاله بروکرهایی که حساب اسلامی دارند را مطالعه کنید. 

آنچه در مقاله سواپ چیست خواندیم:

همانطور که در مقاله گفته شد زمانی که شما یک معامله را بیش از یک شب (پس از بسته شدن کندل روزانه) باز نگه می‌دارید، شامل محاسبه سواپ یا نرخ بهره شبانه می‌شود. سواپ عموماً همان مابه‌التفاوت نرخ بهره بین دو ارز موجود در نماد معاملاتی است که آن را ترید کرده‌اید. اگر می‌خواهید این نرخ بهره شبانه به طور کلی برای شما محاسبه نشود حتماً باید از حساب سواپ فیری یا حساب اسلامی استفاده کنید که ویژه کاربران مسلمانی است که نمی‌خواهند سواپ یا بهره پرداخت یا دریافت کنند.

تریدرهای حرفه‌ای، هرگز بیخیال هزینه‌های کوچک نمی‌شوند.

هزینه‌های کوچک در طول زمان، تبدیل به مشکلات بزرگ معامله‌گران می‌شوند.

منبع

site one

site two

site Three

فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *