4.9/5 - (7 امتیاز)

انواع بروکرها در بازار فارکس

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که یک معامله‌گر فارکس باید به‌خوبی با آن آشنا باشد، بروکرها هستند. در حقیقت، نقش بروکرها در بازار فارکس، به اندازه کارگزاری‌ها در بورس و صرافی‌ها در ارز دیجیتال، قابل توجه و پراهمیت است. در انتخاب یک بروکر مناسب، باید به سرعت انجام معاملات، میزان کارمزد، رگوله بودن، تنوع دارایی های قابل معامله و برخی موارد دیگر توجه کرد. با این شرایط، هر بروکر ویژگی‌ها و مزایای خاص خودش را دارد. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع بروکر فارکس و ویژگی‌های هرکدام از آنها بپردازیم. با شناخت بروکرها در این بازار هیجان‌انگیز، قطعاً برنامه‌ریزی بهتری برای سرمایه‌گذاری و معاملات خود خواهید داشت.

انواع بروکر در فارکس

بروکر های بازار فارکس به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 1. NDD (Non-Dealing Desk)
 2. DD (Dealing Desk)

در ادامه به بررسی انواع بروکرهای بازار فارکس می‌پردازیم:

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از معامله‌گران بازار فارکس به دلیل بی‌توجهی به هزینه‌های معاملات خود، متحمل ضرر می‌شوند. اگرچه به راحتی قابل پیشگیری و حتی روشی برای درآمدزایی است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

بروکر NDD چیست؟

بروکر NDD، یکی از جالب‌ترین بروکرها در بازار فارکس است. این بروکر، هیچ میز معاملاتی را ارائه نمی‌کند؛ با این حال، دسترسی معامله‌گران را به بازار بین بانکی فراهم کرده و آنها را به ارائه‌دهندگان نقدینگی پیوند می‌دهد.

ارائه دهندگان نقدینگی در حقیقت، تعداد زیادی از موسسات مالی مانند بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و غیره هستند. بروکرهای NDD، با ارائه نرخ‌های بین بانکی به معامله‌کنندگان خرده‌فروش، سعی می‌کنند شرایط بهتری برای آنها ایجاد کنند. خوب است بدانید که سود بروکرها از طریق اسپرد و میزان کارمزد دریافتی از معاملات است.

بروکر NDD (non-Dealing Desk)
بروکر NDD میز معاملاتی ندارد و شما مستقیما به بازار فارکس متصل می‌شوید

بروکرهای NDD به مشتریان خود دسترسی مستقیم به بازار بین‌بانکی را فراهم می‌کنند که باعث شفافیت بالاتر و اجرای سریع‌تر سفارشات معاملات می‌شود. این ویژگی برای معامله‌گران با فرکانس بالا یا اسکالپینگ که نیاز به اجرای سفارش در زمان کوتاه دارند، بسیار مناسب است.

مزیت دیگر کارگزاران NDD این است که به مشتریان خود یک محیط شفاف و عادلانه برای معاملات ارائه می‌دهند. چون کارگزاران NDD تضاد منافع با مشتریان خود ندارند، احتمال دخالت در قیمت‌گذاری، توقف ضرر یا لغزش کمتر است که ممکن است به ضرر معامله‌گران باشد.

بروکرهای NDD به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. STP (Straight Through Processing)
 2. ECN (Electronic Communication Network)

بروکرهای STP سفارشات را به صورت خودکار و بدون دخالت انسانی به ارائه دهندگان سرویس منتقل می کنند. بروکرهای ECN یک شبکه الکترونیکی را ایجاد می کنند که در آن تقاضای خرید و فروش از طرف مشتریان و ارائه دهندگان سرویس با یکدیگر هماهنگ می شود.

برای آشنا با بهترین بروکر خارجی و مزایا و معایب هر یک از آن مقاله بهترین بروکر خارجی برای ایرانیان را مطالعه کنید.

چه بروکرهایی NDD هستند؟

حالا که با مفهوم بروکرهای NDD آشنا شدید، ما در ادامه لیستی از بهترین بروکرهای NDD را آورده‌ایم:

انتخاب بروکر مناسب برای انجام معاملات، یکی از مهم‌ترین کارها در بازار فارکس است. انواع مختلفی بروکر در این بازار وجود دارد که از جمله آن می‌توان به بروکرهای NDD، STP، مارکت میکر، ECN و ترکیبی اشاره کرد.

بروکر STP چیست؟

اگر به دنبال این هستید که معاملات فارکس خود را با قیمت‌های واقعی‌تر، اسپرد کم و شناور، سرعت بیشتر و نوسان معاملاتی کمتر انجام دهید، بهترین پیشنهاد برای شما، بروکرهای STP هستند. این بروکرها، با ایجاد دسترسی مستقیم بین بانکی، به شما کمک می‌کنند که تمام سفارشات خرید و فروش در بازار فارکس را بدون میز معاملاتی انجام دهید.

در این روش، نیازی به بروکر به عنوان واسطه نخواهید داشت و مستقیماً با صندوق‌ها و بانک‌ها مرتبط شده و سفارشات خود ارائه می‌کنید. با این کار، دیگر درگیر تضاد منافع و مشکلات ارتباط با بروکر نخواهید بود. البته نمی‌توان معایب بروکر STP را نادیده گرفت. برای مثال، در این روش، اسپرد ثابت در دسترس نیست.

بروکر STP (Straight Through Processing)
بروکر STP امکانی را فراهم میکند که مستقیم به بانک ها متصل شوید

بروکر STP از اسپرد پویا استفاده می‌کند که بر اساس عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌شود. این بروکر، سود خود را از کمیسیون یا افزایش اسپرد کسب می‌کند. از طرفی برای ارائه بهترین نرخ‌های موجود در بازار، معمولاً با بانک‌ها و سایر بروکرهای بزرگ همکاری می‌کند.

برخی از معامله‌گران NDD را با STP اشتباه می‌گیرند! این دو بروکر کاملاً با هم تفاوت دارند. بروکرهای NDD به طور کلی از نمایندگی‌ها برای تکمیل سفارشات استفاده نمی‌کنند، در حالی که بروکرهای STP یک نوع بروکر NDD هستند که سفارشات را به صورت مستقیم به بازار منتقل می‌کنند. این تفاوت ممکن است در سطح اسپرد و سرعت پر کردن سفارشات نمایان شود.

چه بروکرهایی STP هستند؟

اگر با بروکرهای STP بصورت کامل آشنا شدید می‌توانید در ادامه لیست بروکرهایی که STP هستند را ببینید: 

بروکر ECN چیست؟

بروکر ECN یک پلتفرم معاملاتی الکترونیکی است که امکان اتصال مستقیم خریداران و فروشندگان را بدون واسطه‌های مالی فراهم می‌کند. این پلتفرم به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا در هر زمان از روز یا شب به بازار دسترسی پیدا کنند و از قیمت‌های رقابتی بهره‌مند شوند. اگر می‌خواهید راجب حساب ECN اطلاعات بیشتری کسب کنید به مقاله حساب ECN چیست؟ مراجعه کنید.

این پلتفرم همچنین از سفارش‌های مختلف و استراتژی‌های معاملاتی پشتیبانی می‌کند و به سرمایه‌گذاران کنترل بیشتری بر روی معاملات می‌دهد. بروکر ECN نقش بازارساز را ندارد و فقط به عنوان یک واسط بین سفارش‌های موجود در بازار عمل می‌کند.

این امر باعث می‌شود که اسپردها کوچک‌تر شوند و کارمزدها پایین‌تر باشند. بروکر ECN همچنین حفظ حریم خصوصی سرمایه‌گذاران را تضمین می‌کند و اجازه نمی‌دهد که هویت یا حجم سفارش آن‌ها فاش شود. این ویژگی برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای که معاملات بزرگ انجام می‌دهند جالب است.

چه بروکرهایی ECN هستند؟

از جمله بهترین بروکرهای ECN می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بروکر DD چیست؟

بروکرهای DD در واقع بروکر هایی هستند که بازار ساز هستند و خودشان با معامله‌گر وارد معامله می‌شوند. انواع بروکر DD عبارتند از:

 1. مارکت میکر
 2. ترکیبی

در ادامه به بررسی کامل انواع بروکر DD می‌پردازیم:

بروکر مارکت‌ میکر چیست؟  

مارکت میکر یعنی بروکر شما را به عنوان مشتری خود در نظر می‌گیرد. اگر شما سود کنید، بروکر ضرر می‌کند و اگر شما ضرر کنید، بروکر سود می‌کند. در واقع بروکر مارکت میکر به شما نمودارهای واقعی بازار را نشان می‌دهد اما شما را به منابع خارجی متصل نمی‌کند. این موضوع ممکن است برای شما تهدید کننده به نظر برسد. این حس قابل درک است! چون سود بروکر در برابر ضرر ماست پس بروکر دوست ندارد که ما سود کنیم و ممکن است از این فرصت برای تخلف استفاده کند. این نگرانی قابل درک است.

بروکر مارکت میکر
بروکر مارکت میکر یک توع بروکر DD است.

باید بدانید که عامل اصلی مشکلات معاملات ما تخلفات بروکر است. بروکرهای قابل اعتماد زیادی هستند که با وجود اینکه مارکت میکر هستند، تخلفات کمتری از آنها گزارش شده و سابقه خوبی دارند. بروکرهای قابل اعتماد علاقه‌ای به تخلف ندارند. حتی اگر مارکت میکر باشند! چون تخلف باعث کاهش اعتبار آنها در بین مشتریان می‌شود! و در طولانی مدت به آن‌ها ضربه جبران ناپذیری وارد می‌کند. پس اگر بروکر خود را با استانداردهای مناسب انتخاب کرده‌اید و به آن اطمینان دارید، دلیلی ندارد که از مارکت میکر بودن آن وحشت‌زده شوید.

شاید سوال شما این باشد که چگونه بفهمید که کدام بروکر ها مارکت میکر هستند؟ بعضی بروکرها فقط مارکت میکر هستند. بهتر است از این دسته از بروکرها دوری کنید. اما بروکرهای قابل اعتمادی که با ایران همکاری می‌کنند، معمولا هم به صورت مارکت میکر و هم به صورت ECN فعال هستند.

چه بروکرهایی مارکت میکر هستند؟

همانطور که متوجه شدید بروکر های مارکت میکر شما را بصورت مستقیم به بازار متصل نمی‌کنند، البته چنین مواردی زیاد نکته حساسی نیستند و با بررسی تاریخچه بروکر می‌توانید از سابقه بروکر اطمینان حاصل کنید؛ در زیر لیستی از بهترین بروکرهای مارکت میکر آورده شده است:

بروکر ترکیبی چیست؟

بروکر فارکس در مدل ترکیبی، انتخاب می‌کند که معاملات شما را داخلی‌سازی کند یا با تأمین‌کننده نقدینگی معامله سومی انجام دهد. در این مدل، بروکر فارکس همچنان طرف مقابل شماست.

بروکر فارکس در مدل ترکیبی، سه راهکار پیش رو دارد:

 • با یک مشتری دیگر، سفارش شما را خنثی کند.
 • با تامین کننده نقدینگی، سفارش شما را هجینگ کند.
 • خودش، ریسک سفارش شما را بپذیرد.

چه بروکرهایی ترکیبی هستند؟

همانطور که متوجه شدبد بروکر های ترکیبی چه بروکرهایی هستند، می‌توانید در زیر لیستی که از چند بروکر ترکیبی آورده شده است را مشاهده کنید:

آنچه در مقاله انواع بروکرها خواندیم:

در این مقاله با انواع بروکرها در بازار فارکس آشنا شدیم. از جمله مهم‌ترین انواع بروکر در بازار فارکس، می‌توان به بروکرهای ECN، ترکیبی، مارکت میکر، NDD و STP اشاره کرد. معامله‌کنندگان بهتر است پس از آشنایی با ویژگی‌ها، مزایا و معایب هرکدام از بروکرها، متناسب با نوع معاملات خود، بهترین بروکر را انتخاب کنند.

تریدرهای حرفه‌ای، هرگز بیخیال هزینه‌های کوچک نمی‌شوند.

هزینه‌های کوچک در طول زمان، تبدیل به مشکلات بزرگ معامله‌گران می‌شوند.

منبع

site one

site two

site Three

فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

۳ دیدگاه

 • سلام حالتون خوبه؟ بروکرهای NDD به مشتریاش چه امکاناتی میده؟ مهم ترین ویژگی بروکر های NDD چیه؟ چه بروکرهایی NDD هستند؟ تفاوت بروکر های NDD و STP در چیه؟

  • سلام و عرض ادب، معمولا بروکرهای NDD دسترسی مستقیم به بازار بین‌بانکی را تریدر ها فراهم می‌کنند که باعث شفافیت بیشتر و افزایش سرعت معاملات خواهد شد. .
   یکی دیگر از ویژگی های برجسته کارگزاران NDD این است که به مشتریان خود یک محیط شفاف و عادلانه برای معاملات ارائه می‌دهند. چون در بروکر های NDD احتمال دخالت در قیمت‌گذاری، توقف ضرر یا لغزش کمتر است که ممکن است به ضرر معامله‌گران باشد. بطور کلی میتوان بهترین ویژگی بروکر های NDD را همین شفافیت بالا در معاملات دانست. کارگذاری های NDD بازار شامل بروکر آلپاری ،بروکر لایت فایننس، بروکر آمارکتس، بروکر ویندزور، بروکر ارانته و بروکر فیبوگروپ هستند. بروکرهای NDD در اکثر اوقات از نمایندگی‌ها برای تکمیل سفارشات استفاده نمی‌کنند، در حالی که بروکرهای STP یک نوع بروکر NDD هستند که سفارشات را به صورت مستقیم به بازار منتقل می‌کنند. این تفاوت ممکن است در سطح اسپرد و سرعت پر کردن سفارشات نمایان شود.

  • بیشتر ترید های بازار فارکس معاملات خود را روی ارز یورو به دلار انجام می‌دهند.توجه کنید معمولا حساب‌های سنت و استاندارد یا کلاسیک اسپرد بالایی دارند و برای تریدرهای حرفه‌ای مناسب نیستند. پس بهتر است شما از حساب‌های ECN استفاده کنید، این حساب‌ها سرعت اجرای بالایی دارند و اسپرد آن‌ها به شدت پایین است پس باید بروکرهایی را انتخاب کنید که داری حساب ECN هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *