5/5 - (1 امتیاز)

تفاوت اسپرد ثابت و شناور + مقایسه این دو اسپرد

اسپرد به نوعی کارمزد کارگزاری برای انجام معاملات شماست که روی هر ترید اعمال می‌شود، اما به طور کلی اسپرد دو نوع اسپرد داریم. یک اسپرد شناور که دائماً در حال تغییر است و دیگری اسپرد ثابت که میزان آن تغییر نمی‌کند. در این مقاله تفاوت بین اسپرد شناور و اسپرد ثابت را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اسپرد ثابت و شناور

اسپرد چیست؟

زمانی که یک چارت معاملات را باز می‌کنید، نماد مورد مشاهده دارای دو خط قیمتی است که یکی از آن‌ها ASK و دیگری BID است. این دو قیمت در واقع قیمت خرید و فروش یا قیمت پیشنهادی و قیمتی است که معامله شما در آن باز می‌شود، به فاصله و اختلاف این دو قیمت اسپرد گفته می‌شود که با پیپ مورد سنجش قرار می‌گیرد.

تفاوت اسپرد ثابت و شناور چیست؟

اسپرد ثابت به اسپردی گفته می‌شود که هیچ تغییری نمی‌کند، یعنی زمانی که شما نماد معاملاتی خود را باز می‌کنید و مثلاً می‌بینید اسپرد 2 پیپ است، مطمئن هستید که تا آخر وقت امروز اسپرد همین دو پیپ باقی می‌ماند.

مقایسه اسپرد ثابت و شناور
اختلاف بین قیمت پیشنهادی و درخواستی را اسپرد ثابت می‌گویند که با وجود عوض شدن قیمت ها ثابت می ماند. اما اسپرد شناور اختلاف بین قیمت پیشنهادی و تقاضا است که در یک بازه خاص در نوسان است.

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از معامله‌گران بازار فارکس به دلیل بی‌توجهی به هزینه‌های معاملات خود، متحمل ضرر می‌شوند. اگرچه به راحتی قابل پیشگیری و حتی روشی برای درآمدزایی است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

اما اسپرد شناور این‌طور نیست. این اسپرد یک عدد پایه برای هر حساب دارد که در طول روز و ثانیه به ثانیه در حال تغییر است و به شرایط بازار مانند حجم، سشن، اخبار و … بستگی دارد. اینکه بگوییم اسپرد ثابت بهتر است یا شناور کار دشواری است چون تا حد زیادی به استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد. بسیاری از افرادی که می‌خواهند از ربات‌های معامله‌گر استفاده کنند ترجیح می‌دهند اسپردشان ثابت باشد اما باید در نظر داشت که اسپرد ثابت در اکثر مواقع میزان بیشتری از هزینه معاملاتی را به شما تحمیل می‌کند.

اسپرد ثابت اسپردی است که در طول روز میزان آن تغییر نمی‌کند اما اسپرد شناور اسپردی است که هر ثانیه در بازار بسته به شرایط تغییر می‌کند.

مزایا و معایب اسپرد ثابت

بگذارید کمی به مزایا و معایب اسپرد ثابت بپردازیم:

مزایا اسپرد ثابت

اسپرد ثابت داری یک مزیت بخصوص است که همین مزیت باعث شده تا افراد زیادی دنبال این امکان باشند این مزیت این است که مقدار آن در طول روز مشخص است.

معایب اسپرد ثابت

مطالعه معایب اسپرد ثابت به منظور انتخاب حساب در بازارهای مالی برای شما مفید است.

  • معمولاً میزان اسپرد بالاست.
  • در زمان اخبار اسپرد تغییر می‌کند.
  • بیشتر اوقات فقط نمادهای چهار رقمی اسپرد ثابت دارند.

مزایا و معایب اسپرد شناور

در ادامه مزایا و معایب اسپرد شناور را خواهیم دید:

مزایا اسپرد شناور

با بررسی مزایای اسپرد شناور، انتخاب های بهتری در بازارهای معاملاتی خواهید داشت، این مزایا عبارتند از:

  • در بیشتر مواقع میزان اسپرد شناور کمتر است.
  • حساب‌هایی با اسپرد نزدیک به 0 در اسپرد شناور وجود دارد.

معایب اسپرد شناور

 آگاهی کامل از معایب اسپرد شناور اشتباهات شما را در بازارهای معاملاتی کاهش می‌دهد. تنها عیبی که می‌توان از اسپرد شناور گرفت این است که در زمان اخبار میزان اسپرد بالا می‌رود.

اسپرد ثابت را انتخاب کنیم یا اسپرد شناور؟

شما به عنوان یک معامله‌گر هدفتان این است که کمترین اسپرد ممکن را پرداخت کنید، هرچند باید نیم نگاهی به استراتژی‌تان نیز داشته باشید، اما تحقیقات و رفتار تریدرهای بزرگ نشان می‌دهد که عموماً استفاده از حساب‌هایی با اسپرد شناور بسیار کاربردی‌تر است. در ضمن همین میزان اسپرد پرداختی را می‌توانید به صورت ریبیت پس بگیرید.

در هر بروکری که ثبت نام کردید می‌توانید از طریق سایت ایران ریبیت که یک IB طرف قرارداد با کارگزاری‌هاست عضو شده و در نهایت از طریق این آی بی، بین 55 تا 85% هزینه‌های معاملاتی خود را به صورت پول نقد دریافت کنید. برای دریافت ریبیت کلیک کنید.

آنچه در مقاله اسپرد ثابت و شناور خواندیم:

در این مقاله متوجه شدید که اسپرد نوعی هزینه معاملاتی است که به کارگزاری پرداخت می‌شود. اسپرد دو نوع شناور و ثابت دارد و اینکه انتخاب کنید از چه نوع اسپردی استفاده کنید، بسته به استراتژی معاملاتی خودتان دارد. اما عموماً اسپرد های شناور فشرده هزینه کمتری را به معاملات شما وارد خواهند کرد.

تریدرهای حرفه‌ای، هرگز بیخیال هزینه‌های کوچک نمی‌شوند.

هزینه‌های کوچک در طول زمان، تبدیل به مشکلات بزرگ معامله‌گران می‌شوند.

سوالات متداول
اسپرد شناور بهتر است یا اسپرد ثابت؟

اسپرد شناور معمولاً از اسپرد ثابت بهتر و میزان آن کمتر است بخصوص اگر در سشن هایی مانند نیویورک و لندن‌ترید می‌کنید.

آیا می‌توان اسپرد را پس گرفت؟

اسپرد پرداختی را در قالب ریبیت با عضویت در یک آی بی طرف قرارداد بروکر می‌توانید پس بگیرید.

کدام حساب اسپرد کمتری دارد؟

معمولاً حساب‌های PRO یا حساب‌های ECN در بروکرها کمترین میزان اسپرد را دارند.

فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

۲ دیدگاه

  • سلام میخاستم بدونم برای معامله گرهایی که به تازگی وارد بازار فارکس شده و اند و تجربه کافی ندارند کدام اسپرد را پیشنهاد می کنید؟ باتوجه به توضیحات شما معایب اسپرد شناور را میشه منطقی دانست؟

    • سلام و عرض ادب، معمولا شما به عنوان یک معامله‌گر مهم ترین هدفتان این است که پایین ترین اسپرد ممکن را بپردازید، به هر حال در هر صورت باید به استراتژی‌تان نیز توجه ای داشته باشید، اما به رفتارهای تریدرهای بزرگ نشان می‌دهد که معمولا استفاده از حساب‌هایی با اسپرد شناور بسیار کاربردی‌تر است. همچنین در نظر داشته باشید که همین میزان اسپرد پرداختی را می‌توانید به صورت ریبیت پس بگیرید. تنها مشکلی که اسپرد شناور دارد این است که در موقع اخبار میزان اسپرد بالا می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *