ارتباط پیپ و اسپرد چیست؟

اسپرد نوعی از هزینه معاملاتی است که بابت هر ترید روی حساب خود آن را پرداخت می‌کنید. اسپرد با واحد پیپ سنجیده می‌شود، بنابراین این دو یعنی اسپرد و پیپ ارتباط زیادی باهم دارند. برای اینکه مفهوم اسپرد و پیپ را متوجه شوید ادامه مقاله را بخوانید تا آن را به صورت کامل برای شما شرح دهیم.

ارتباط اسپرد و پیپ

هر اسپرد چند پیپ است؟

در قدم اول باید با مفهوم اسپرد آشنا شوید، زمانی که می‌خواهید یک نماد معاملاتی را معامله کنید، دو قیمت در بازار مشاهده می‌کنید که به آن‌ها ASK و Bid گفته می‌شود. یکی از آن‌ها قیمت اصلی نماد و دیگری قیمت قابل معامله نماد است. اگر دقت کنید هنگام باز کردن ترید، بجای اینکه معامله شما روی قیمت اصلی نماد باز شود، روی قیمت دوم و با چند پیپ معامله باز می‌شود، این فاصله را اسپرد می‌گویند. اسپرد معمولاً شناور است یعنی دائماً بر اساس شرایط مختلف در حال تغییر است و ممکن است کم و زیاد شود.

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از معامله‌گران بازار فارکس به دلیل بی‌توجهی به هزینه‌های معاملات خود، متحمل ضرر می‌شوند. اگرچه به راحتی قابل پیشگیری و حتی روشی برای درآمدزایی است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

هر اسپرد چند پیپ است؟
یکی از آن‌ها قیمت اصلی نماد و دیگری قیمت قابل معامله نماد است.

هرچقدر اسپرد شما بیشتر باشد، هزینه معاملاتی شما بیشتر است و معامله شما دیرتر وارد سود می‌شود. این فاصله و یا همان اسپرد را با معیاری به نام پیپ می‌سنجند. پیپ واحد سنجش تغییرات قیمت در فارکس است، برای مثال قیمت یک نماد 1.24254 است، به تغییرات عدد آخر پیپ گفته می‌شود. پس اگر معامله قیمت نماد شما روی 1.24254 است و معامله‌ای که باز می‌کنید روی 1.24256 باز شود، یعنی شما 3 پیپ اسپرد دارید که معامله شما را در ضرر آغاز می‌کند و تا این 3 پیپ پرنشود وارد سود نخواهید شد.

محاسبه پیپ و اسپرد

همان‌طور که گفتیم اسپرد بر اساس پیپ سنجیده می‌شود، ولی نیاز نیست که شما آن را به صورت ریاضی محاسبه کنید. در متاتریدر زمانی که یک نماد معاملاتی را باز کنید طبق عکس زیر هم روی چارت به صورت خط و هم به صورت قیمت در گوشه سمت چپ بالا می‌توانید دو قیمت را مشاهده کنید و اختلاف بین آن‌ها اسپرد است که با پیپ سنجیده می‌شود.

محاسبه پیپ و اسپرد
اسپرد بر اساس پیپ سنجیده می‌شود، ولی نیاز نیست که شما آن را به صورت ریاضی محاسبه کنید.

در بخش نمادها، اگر کلیک راست کنید و روی گزینه Columns کلیک کنید و تیک Spread را بزنید، می‌توانید در ستون بخش نمادها اسپرد در لحظه را مشاهده کنید و متوجه شوید که هر نماد چه میزان اسپرد دارد.

محاسبه پیپ و اسپرد
روی گزینه Columns کلیک کنید و تیک Spread را بزنید.

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید از بخش spread می‌توانید به میزان اسپرد هر نماد معاملاتی دسترسی داشته باشید.

فهمیدن مفهوم پیپ و محاسبه آن به شدت در معاملات و استراتژی‌های هر ترید تاثیر دارد، به‌خصوص معامله‌گرانی که به صورت اسکلپ ترید می‌کنند لازم است تا روی میزان و مدل اسپرد بروکر و حساب معاملاتی خود تسلط کافی داشته باشند.

آیا می‌توان اسپرد پرداختی را پس گرفت؟

جواب کوتاه برای این سوال بله است. در واقع بروکرها روشی به نام ریبیت دارند که می‌توانید از طریق آن، بخش مهمی از اسپرد پرداختی را پس بگیرید. برای این کار فقط کافی است عضو یک آی بی طرف قرارداد با بروکر مانند ایران ریبیت شوید، سپس از طریق آی بی می‌توانید اسپرد و حتی کمیسیون پرداختی را در قالب ریبیت به صورت پول نقد پس بگیرید. برای دریافت ریبیت کلیک کنید.

آنچه در مقاله پیپ و اسپرد خواندیم:

همان‌طور که در این مقاله متوجه شدید، اسپرد به اختلاف قیمت پیشنهاد معامله و قیمت اصلی نماد گفته می‌شود که با پیپ مورد سنجش قرار می‌گیرد. اسپرد جز هزینه‌های معاملاتی است که کاربران آن را به بروکر پرداخت می‌کنند، ولی در نهایت از طریق ریبیت می‌توانند بخشی از آن را پس بگیرند.

تریدرهای حرفه‌ای، هرگز بیخیال هزینه‌های کوچک نمی‌شوند.

هزینه‌های کوچک در طول زمان، تبدیل به مشکلات بزرگ معامله‌گران می‌شوند.

سوالات متداول
پیپ چیست؟

پیپ واحد اندازه‌گیری تغییر قیمت در نمادهای فارکس است که از روی تغییر آخرین عدد اعشاری قیمت نماد به دست می‌آید.

اسپرد با چه چیزی سنجیده می‌شود؟

میزان اسپرد از آنجایی که میزان اختلاف قیمت واقعی و قیمت مورد معامله یک نماد است، با پیپ مورد سنجش قرار می‌گیرد.

کدام حساب‌ها اسپرد کمتری دارند؟

معمولاً حساب‌های ECN که بهترین حساب یک بروکر هستند و نوع اسپرد آن‌ها شناور است از اسپرد کمتری برخوردارند.

منبع

site one

site two

site Three

فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

۲ دیدگاه

  • سلام خسته نباشید میخاستم بدونم تو مفهوم اسپرد منظور از اسپرد ثابت و شناور چیه؟ تفاوت این دو مدل اسپرد در چیه؟ شما پیشنهاد می کنید بروکرهایی رو انتخاب کنیم که اسپرد ثابت دارن یا شناور؟

    • سلام و عرض ادب، اسپرد ثابت یعنی میزان اختلاف قیمت نمادهای معاملاتی در آن حساب همیشه ثابت است. برای مثال ممکن است ۲ پیپ باشد، به این معنی که در تمام طول روز، با این حساب معاملاتی، اسپرد (اختلاف قیمت بین خرید و فروش) ۲ پیپ است و بیشتر یا کمتر نخواهد شد. اسپرد شناور که مدل اصلی اسپرد در بیشتر حساب‌های معاملاتی در کارگزاری‌ها می باشد، به اسپردی می گویند که در طول روز تغییر می‌کند، یعنی بسته به نوع حسابتان، زمان معامله، میزان حجمی که در بازار وجود دارد می‌تواند اسپرد شناور حتی در لحظاتی به ۰ پیپ برسد، یا در لحظاتی تا چند پیپ بالا برود.میزان اسپرد بروکرها بر اساس بروکری که در آن ثبت نام کرده‌اید و نوع حساب معاملاتی که ایجاد کرده‌اید متغیر و شناور است ولی از یک عدد پایه مشخص رو به بالا شروع می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *