5/5 - (1 امتیاز)

اسپرد ثابت چیست؟

اسپرد ثابت به اسپردی گفته می‌شود که در ابتدای روز میزان آن مشخص می‌شود و تا پایان همان روز کاری هیچ تغییری در میزان آن ایجاد نمی‌شود. برخی از بروکرها هستند که اسپرد نمادهایشان ممکن است تا مدتی در حساب Fix Spread به صورت ثابت بماند. در این مقاله بیشتر پیرامون این مسئله صحبت خواهیم کرد.

اسپرد ثابت چیست؟

اسپرد چیست؟

اسپرد در واقع به اختلاف قیمت پیشنهاد و قیمتی که می‌توانید وارد معامله بشوید گفته می‌شود. مثلاً زمانی قیمت در یک جفت ارز روی 1.2343 باشد اگر بخواهید همین جفت ارز را Buy کنید، معامله شما ممکن است از چند پیپت تا چند پیپ با اختلاف و بالاتر باز شود. مثلاً اگر معامله‌تان روی 1.2344 باز شود یعنی 1 پیپ اسپرد دارید. این اختلاف را اسپرد می‌گویند. در نظر داشته باشید که اسپرد جز هزینه‌های معاملاتی است که به جیب کارگزاری می‌رود. به عکس زیر نگاه کنید:

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از معامله‌گران بازار فارکس به دلیل بی‌توجهی به هزینه‌های معاملات خود، متحمل ضرر می‌شوند. اگرچه به راحتی قابل پیشگیری و حتی روشی برای درآمدزایی است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

اسپرد چیست؟
اسپرد در واقع به اختلاف قیمت پیشنهاد و قیمتی که می‌توانید وارد معامله بشوید گفته می‌شود.

اگر به خود چارت نگاه کنید دو خط قرمز و طوسی برای قیمت وجود دارد، اختلافی که بین این دو خط است، همان اسپرد شماست. همچنین در بالا گوشه سمت چپ دو قیمت روی دکمه‌های Buy و Sell است که با هم در عدد آخر اختلاف دارند، که آن‌هم نشانگر اسپرد است. به طور کلی دو نوع اسپرد در بروکرها وجود دارد، یکی اسپرد ثابت و دیگری اسپرد شناور که ما در این مقاله قصد داریم اسپرد ثابت را توضیح دهیم.

اگر هم دنبال بروکری هستید که اسپرد ثابت داشته باشد توصیه می‌کنیم به مقاله چه بروکرهایی اسپرد ثابت دارند؟ مراجعه کنید.

تعریف اسپرد ثابت

اسپرد ثابت یا Fix Spread به اسپردی گفته می‌شود که در طول روز تغییر نمی‌کند، یعنی برخلاف اسپرد شناور که بر اساس حجم و شرایط بازار متغیر است. این اسپرد هیچ تغییری نخواهد کرد و یک عدد ثابت که از ابتدا مشخص شده (مثلاً 2 پیپ) دارد. همه بروکرها اسپرد ثابت ندارد، برخی از کارگزاری‌ها در یک حساب اسپرد ثابت را ارائه می‌دهند. اسپرد ثابت بیشتر برای افرادی است که از ربات‌های معاملاتی استفاده می‌کنند و از قبل می‌خواهند اسپرد را محاسبه کنند.

برای مطالعه بیشتر راجب تفاوت اسپرد ثابت و شناور توصیه می‌کنیم به صفحه آن مراجعه کنید.

اسپرد ثابت به اسپردی گفته می‌شود که در طول روز عدد مشخصی دارد و به هیچ عنوان تغییری نمی‌کند.

چطور می‌توانیم اسپرد را پس بگیریم؟

همان‌طور که بالاتر نیز گفتیم، اسپرد جز هزینه‌ای‌های معاملاتی است که به کارگزاری پرداخت می‌کنید، اما آیا می‌دانستید که می‌توانید بخش زیادی از این اسپرد را پس بگیرید؟ کارگزاری‌ها طرحی به نام ریبیت دارند که در آن بخش زیادی از اسپرد را به صورت پول نقد به شما پس می‌دهند. برای اینکه بتوانید از ریبیت استفاده کنید، باید عضوی از زیر مجموعه یک آی بی طرف قرارداد با بروکر شوید. سایت ایران ریبیت که این مقاله را در آن می‌خوانید؛ بزرگ‌ترین آی بی ایران است و با همه بروکرهایی که به ایرانیان خدمات می‌دهد قرارداد همکاری دارد. با ثبت نام در ایران ریبیت می‌توانید بین 55 تا 85% هزینه‌های معاملاتی خود را به صورت نقدی پس بگیرید. برای دریافت ریبیت اینجا کلیک کنید.

آنچه در مقاله اسپرد چیست خواندیم:

همان‌طور که در طول این مقاله متوجه شدید، اسپرد اختلاف قیمت بین عدد پیشنهادی خرید/فروش و قیمتی که معامله در آن باز می‌شود است. معمولاً اسپرد به صورت شناور است یعنی در هر لحظه از بازار اسپرد در حال تغییر است. اما برخی دیگر از بروکرها هستند که در یک حسابشان اسپرد ثابت یا فیکس اسپرد را ارائه می‌کنند تا کاربرانی که می‌خواهند بتوانند از آن استفاده کنند.

تریدرهای حرفه‌ای، هرگز بیخیال هزینه‌های کوچک نمی‌شوند.

هزینه‌های کوچک در طول زمان، تبدیل به مشکلات بزرگ معامله‌گران می‌شوند.

سوالات متداول
انواع اسپرد کدام است؟

اسپرد دو نوع دارد، یکی اسپرد ثابت و دیگری اسپرد متغیر.

اسپرد چیست؟

اسپرد به اختلاف قیمت قابل معامله با قیمت اصلی یک ارز در بازار گفته می‌شود.

اسپرد ثابت چیست؟

اسپرد ثابت به اسپردی گفته می‌شود که در ابتدای روز میزان آن مشخص می‌شود و تا پایان همان روز کاری هیچ تغییری در میزان آن ایجاد نمی‌شود.

منبع

site one

site two

site Three

فهرست مطالب

مطالب مرتبط آموزش فارکس

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *