آیا ترید مالیات دارد؟ + مالیات ترید چیست؟

فعالیت در بازارهای مالی نیازمند آشنایی کامل با تمامی قوانین مربوطه است، این قوانین می‌توانند شامل مقررات خرید و فروش، آیین‌نامه‌های مربوط به صرافی‌ها و حتی برخی قوانین حقوقی باشند. در صورت عدم آگاهی از این قوانین، احتمال وقوع مشکلات مالی زیادی وجود دارد. یکی از قوانین مهم که باید به آن توجه کنید، قانون مالیات ترید است، همیشه بخشی از درآمد کشورهای جهان از تحصیل مالیات حاصل می‌شود که بر اساس درآمد فرد یا شرکت، میزان مالیات مورد نیاز تعیین می‌شود. بنابراین، ممکن است که ذهنتان درگیر این مورد شده باشد که آیا ترید مالیات دارد؟ در ادامه، به بررسی اینکه چه قوانین مالیاتی مربوط به ترید وجود دارد و در کدام کشورها این موضوع به طور ویژه توجه شده است، خواهیم پرداخت.

مالیات ترید چیست؟

مالیات ترید چیست؟

همانطور که تمامی کسب و کارها شامل قوانین مالیاتی هستند، ترید نیز به دلیل درآمد بسیار زیادش، تحت این قوانین سخت مالیاتی قرار دارد. در کشورهای پیشرفته، این قوانین دقیق و به صورت قانونی نوشته شده‌اند، اما در کشورهایی که بازار فارکس هنوز به طور رسمی تایید نشده است، قوانین مشخصی وجود ندارد.

مالیات ترید زیاد است؟

قوانین مالیاتی بسته به کشوری که در آن زندگی می‌کنید، متفاوت است. در کشورهای غربی، معمولاً درآمد کسب شده از ترید فارکس یا بازار بورس مشمول مالیات می‌شود، اما با این حال، ارزش مالیات را دارد.

مالیات ترید زیاد است؟
امروزه مساله مالیات در هر کسب و کاری یکی از مهم ترین دغدغه های افراد شده است. در حوزه فارکس نیز مالیات بر درامد تریدر ها یکی از بزرگترین چالش ها می باشد.

به عنوان مثال، فرض کنید شما 120 هزار دلار سود کسب کنید و 30 هزار دلار از شما به عنوان مالیات کسر شود، در نهایت 90 هزار دلار برایتان باقی می‌ماند که مبلغ قابل توجهی است. توجه داشته باشید که مالیات بر اساس سود پرداخت می‌شود و اگر سودی نداشته باشید، هیچ مالیاتی هم پرداخت نمی‌کنید.

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات ترید میشوند؟

همه افرادی که در بازار فارکس فعالیت می‌کنند، مشمول مالیات می‌شوند. به عنوان مثال، در کشور آمریکا، افرادی که تحت این قوانین قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • شهروند آمریکایی؛
 • مقیم دائم آمریکا؛
 • بعضی از روزنامه‌نگارانی که در زمینه فارکس خبر منتشر می‌کنند؛
 • همه افرادی که در عرصه فارکس در این کشور مشغول هستند.

میزان مالیات در کشور های مختلف

در کشورهای پیشرفته، معمولاً مالیات بر اساس درآمد از ترید تعیین می‌شود. در ادامه، در جدول زیر به قوانین مالیاتی کشورهای مختلف اشاره کرده‌ایم.

کشور

مالیات بر ترید

ایالات متحده

در ایالات متحده آمریکا، مالیات بر درآمد از سهام و سرمایه‌گذاری‌های مالی، همچنین مالیات بر معاملات مالی اعمال می‌شود.

کانادا

کانادا نیز مالیات بر درآمد سرمایه‌گذاری‌های مالی را اجرا می‌کند.

انگلستان

در انگلستان هم مالیات بر معاملات مالی و درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌های مالی وجود دارد.

فرانسه

در فرانسه نیز، همانند سایر کشورهای دیگر، مالیات بر اساس درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری تعیین می‌شود.

مالیات ترید در ایران

بطور کلی، بازار فارکس در ایران به صورت رسمی تایید نشده است، به همین دلیل، قوانین دقیقی برای تعیین میزان مالیات از آن مشخص نیست. با توجه به سیاست‌های فعلی دولت که روی درآمد مالیات حساب ویژه باز کرده است، و چون گردش مالی ترید زیاد است شاید در حساب‌های شخصی، به مشکل بر بخورید.

آشنایی کامل با قوانین مالیات بر ترید و رعایت آنها باعث اطمینان خاطر شما هنگام معاملات می شود. قوانین مربوط به مالیات بازارهای مالی در هر کشور متفاوت است. در کشورهایی که بازار فارکس هنوز به طور رسمی تایید نشده است قوانین مشخصی در مورد مالیات بر سود معامله وجود ندارد.

پرداخت مالیات ترید در ایران

به دلیل عدم شفافیت در مورد مالیات ترید در ایران، طبق ماده ۱۳۱ قانون مالیات مستقیم بر عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی؛ که تریدر مشمول این قانون مالیاتی خواهد شد. در ادامه به میزان و نحوه محاسبه این نوع از مالیات می‌پردازیم.

قوانین میزان و نحوه محاسبه مالیات عبارت اند از:

 • اگر خالص درآمد، تا مبلغ 288 میلیون ریال باشد، از پرداخت مالیات معاف خواهد بود؛
 • اگر درآمد تریدر تا مبلغ 500 میلیون ریال باشد، مشمول مالیات سالانه ۱۵ درصد خواهد بود؛
 • با توجه به افزایش مبلغ 500 میلیون ریال، تا سقف یک میلیارد ریال، درآمد معامله‌گر، مشمول مالیات سالانه با نرخ 20 درصد می‌شود؛
 • همچنین، اگر درآمد، مازاد بر 1 میلیارد ریال باشد، مشمولان مالیات سالانه 25 درصد خواهند بود.

جرائم مالیاتی آمریکا

نادیده گرفتن قوانین مربوط به عدم پرداخت مالیات در سراسر جهان جرم شناخته می‌شود. جرائم مالیاتی در هر کشوری متفاوت است. در ادامه، به برخی از این جرائم در کشور آمریکا می‌پردازیم.

جرائم مالیاتی آمریکا شامل موارد زیر می شوند:

 • عدم ارائه گزارش درآمد و سود به دست آمده از معاملات بازار فارکس؛
 • اجتناب از تهیه اظهارنامه مالیاتی در زمینه خرید و فروش جفت ارزها؛
 • کسب سود از فعالیت‌های مرتبط با ترید و عدم پرداخت مالیات.

جرائم مالیاتی ایران

با عدم پرداخت مالیات تریدر ممکن است، با جرائم مالیاتی روبرو شود.

جرائم مالیاتی ایران
آگاهی کامل از جرائم مالیاتی در ایران برای صاحبان کسب و کار در حوزه ای الزامی است.

برخی از جرائم مالیاتی در ایران عبارت اند از:

 • تاخیر در پرداخت مالیات در مهلت قانونی؛
 • عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی؛
 • کتمان درآمد و هزینه‌های غیر واقعی؛
 • جریمه تاخیر در پرداخت مالیات قطعی.

مشاوره مالیاتی ترید

برای جلوگیری از مشکلات در پروسه پرداخت مالیات، حتماً با مشاوران و کارشناسان مالیاتی مشورت کنید. مشاوره مالیاتی ممکن است هزینه‌ای داشته باشد، اما می‌تواند به کاهش قابل توجه مالیات پرداختی منجر شود. در صورت علاقه نیز می‌توانید مقاله آیا با ترید می‌شود پولدار شد؟ را مطالعه کنید.

انتخاب مشاور مالیاتی مناسب

مشاور مالیاتی که انتخاب می‌کنید باید تجربه کافی و یک رزومه‌ای دقیق و شفاف برای خود داشته باشد.

انتخاب مشاور مالیاتی مناسب
انتخاب مشاور مالیاتی مناسب یکی از حیاتی ترین مراحل در شروع فعالیت در بازار فارکس است که در بازار یک اطمینان خاطر خاصی به شما می دهد.

انتخاب یک مشاور مالیاتی مناسب برای معاملات شما یک تصمیم حیاتی است که می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت مالی و حفظ سرمایه شما تأثیر بگذارد. در ادامه، ویژگی‌های یک مشاور مالیاتی حرفه‌ای بیان میکنیم.

خصوصیات یک مشاور متخصص امور مالیاتی عبارت اند از:

 • آشنایی کامل با قوانین مالیاتی؛
 • برقراری ارتباط موثر با متصدیان امور مالیاتی؛
 • داشتن دانش حقوقی؛
 • سابقه ی مشاوره، برای شرکت ها و سازمان های خصوصی و دولتی.

در ترید کردن، تمرکز بسیار مهم است. اگر از همین الان به دنبال این باشید که آیا مالیات زیادی باید پرداخت کنید یا خیر، احتمالاً تمرکزتان روی معاملات از بین خواهد رفت. در عرصه معامله‌گری، باید تمرکز خود را بر روی این مسأله قرار دهید که هر روز بهترین تلاشتان را در اجرا معاملات بکار بگیرید. اگر در این بازار موفق به کسب سود و بازدهی مستمر شوید، مقداری که باید به عنوان مالیات پرداخت کنید، مبلغ چشمگیری نخواهد بود. همچنین، با پرداخت مالیات، به پیشرفت و رفاه خود و کشورتان کمک می‌کنید. این نگرش موجب می‌شود که احساس بدی نسبت به پرداخت مالیات نداشته باشید.

آنچه در مقاله آیا ترید مالیات دارد خواندیم:

در این مقاله به بررسی این موضوع که آیا ترید مالیات دارد، به طور مفصل پرداختیم. از آنجایی که در کشورهای غربی، با توجه به رسمیت شناختن بازار فارکس، قوانین دقیق مالیاتی اعمال شده است، اما در کشور ایران به دلیل عدم به رسمیت شناختن بازار فارکس، قانون مالیاتی دقیقی اعلام نشده و تریدرها باید با توجه به گردش مالی خود، مالیات را پرداخت کنند. همچنین فهمیدیم که به منظور جلوگیری از وقوع مشکلات در پرونده‌های مالیاتی، بهتر است که از یک مشاور مالیاتی با تجربه که دارای دانش کافی است، مشورت بگیریم.

سوالات متداول
چه قوانین مالیاتی برای ترید وجود دارد و در کدام کشورها به طور ویژه توجه شده است؟

همه افرادی که در بازار فارکس فعالیت می‌کنند و به سود دائمی دست یافته‌اند، مشمول مالیات می‌شوند. در کشورهای غربی، توجه ویژه به مالیات از طریق ترید صورت می‌گیرد.

مالیات ترید چگونه تعیین می‌شود و چگونه در کشورهای مختلف محاسبه می‌شود؟

مالیات بر درآمد از سهام و سرمایه‌گذاری‌های مالی، همچنین مالیات بر معاملات مالی اعمال می‌شود.

در ایران چه مقرراتی برای مالیات ترید وجود دارد و چگونه مالیات در این کشور محاسبه می‌شود؟

بطور کلی، بازار فارکس در ایران به صورت رسمی تایید نشده است، به همین دلیل، قوانین دقیقی برای تعیین میزان مالیات از آن مشخص نیست. و به دلیل عدم شفافیت در مورد مالیات ترید در ایران، طبق ماده ۱۳۱ قانون مالیات مستقیم بر عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی؛ که تریدر مشمول این قانون مالیاتی خواهد شد.

منبع

site one

site two

site Three

فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *