5/5 - (1 امتیاز)

محاسبه لیکویید در فارکس

لیکویید شدن در بازارهای مالی، به معنای از دست دادن کل سرمایه معاملاتی است و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مجموع ضرر معاملات باز شما، به اندازه کل سرمایه و دارایی‌تان باشد.

محاسبه لیکویید در فارکس

نحوه محاسبه قیمت لیکویید

لیکویید شدن عموما بعد از کال مارجین رخ می‌دهد، یعنی وقتی یک یا چند معامله باز دارید که ضرر شناور آنها در حال زیاد شدن است و در حال نزدیک شدن به کل دارایی‌تان است، ابتدا کال مارجین دریافت می‌کنید.

کال مارجین یعنی از طرف بروکر به شما اخطاری داده می‌شود تا برای تامین مارجین لازم که بتوانید از طریق آن معاملات را نگهداری کنید، حسابتان را شارژ کنید. اگر این کار را انجام ندهید یا اینکه پس از شارژ حساب باز هم ضرر معاملات شما بیشتر شود و به سطح اندازه دارایی‌تان برسد، لیکویید رخ می‌دهد، یعنی معاملات شما در ضرر بسته می‌شود و عملا دارایی‌تان نیز صفر شده است.

عموما افرادی دچار لیکویید می‌شوند که از حد ضرر استفاده نمی‌کنند. حد ضرر کمک می‌کند تا بر اساس استراتژی مدیریت مالی، با یک ضرر مختصر از قبل مشخص‌شد، معاملات باز بسته شوند. اما اگر حد ضرر نداشته باشید و همین‌طور معامله‌ای که در ضرر دارید، رشد بیشتری کند، کار به جایی خواهد رسید که به صورت کامل کل سرمایه خود را از دست خواهید داد.

ابزار های محاسبه‌گر کمک بسیار خوبی برای تریدرها است. ایران ریبیت بهترین ماشین حساب های فارکس رو برای تریدرهای فارکس طراحی کرده است.

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از معامله‌گران بازار فارکس به دلیل بی‌توجهی به هزینه‌های معاملات خود، متحمل ضرر می‌شوند. اگرچه به راحتی قابل پیشگیری و حتی روشی برای درآمدزایی است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

فرمول لیکویید شدن

لیکویید شدن بر اساس تمام شدن مارجین مورد نیاز معامله رخ می‌دهد و فرمول احتمال وقوع آن به شرح زیر است:

اهرم انتخابی * میزان درصد ضرر = درصد وقوع لیکویید شدن

برای درک بهتر محاسبه زمان (درصد) لیکویید شدن، بگذارید با یک مثال آن را توضیح دهیم. فرض کنید که شما لوریج یا اهرم 1:5 را برای معاملات خود در نظر گرفته‌اید، با این اهرم وارد یک ‌ترید می‌شوید و معامله 20% خلاف جهت مدنظر شما در ضرر حرکت می‌کند. 20% ضرر شناورتان در اهرم که 5 بوده ضرب می‌شود و برابر می‌شود با 100%. یعنی شما 100% پول یا همان بالانس خود را از دست می‌دهید و در این هنگام است که لیکویید می‌شوید.

برای اینکه بتوانید از لیکویید شدن جلوگیری کنید لازم است تا حتماً میزان درصد مناسبی برای حد ضررتان بر اساس لوریجی که دارید انتخاب کنید که هیچ‌گاه در یک معامله 100% وارد ضرر نشوید.  جهت آشنایی بیشتر با اهرم و چه بروکرهایی بیشترین لوریج را دارند؟ کلیک کنید.

آنچه در مقاله محاسبه لیکویید در فارکس خواندیم:

در مقاله محاسبه لیکویید در فارکس خواندیم که اگر ضرر معاملات به طور پیوسته بیشتر شود و به سطح اندازه دارایی‌تان برسد، لیکویید رخ می‌دهد، یعنی معاملات شما در ضرر بسته می‌شود و عملا دارایی‌تان نیز صفر می‌شود. عموما افرادی دچار لیکویید می‌شوند که از حد ضرر استفاده نمی‌کنند. برای محاسبه لیکویید باید اهرم انتخابی خود را ضرب در میزان درصد ضرر خود کنید تا احتمال وقوع لیکویید شدن شما بر حسب درصد به دست آید.

تریدرهای حرفه‌ای، هرگز بیخیال هزینه‌های کوچک نمی‌شوند.

هزینه‌های کوچک در طول زمان، تبدیل به مشکلات بزرگ معامله‌گران می‌شوند.

منبع

site one

site two

site Three

فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *