5/5 - (2 امتیاز)

کپی ترید چیست؟ مزایا و معایب

کپی ترید یا کپی تریدینگ همان‌طور که از نامش پیداست، به روش معاملاتی گفته می‌شود که برخی از کاربران، معاملات کاربران یا تریدرهای حرفه‌ای را روی حساب خودشان کپی می‌کنند. به این کار کپی تریدینگ گفته می‌شود و برای هر دو طرف (کپی‌کننده و ارائه‌دهنده) می‌تواند سوددهی داشته باشد. ما در این مقاله به صورت کامل مسئله کپی تریدینگ را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کپی تریدینگ چیست؟

در فارکس یک دسته‌بندی وجود دارد که به آن سوشیال تریدینگ یا معاملات اجتماعی گفته می‌شود. در این دسته‌بندی چند روش مانند کپی تریدینگ، پم تریدینگ، مام تریدینگ (MAM) و … وجود دارد که کاربران را برای ترید کردن از طریق روش‌های مختلف به یکدیگر متصل می‌کند. در کپی تریدینگ زمانی که یک کاربر توانایی یا زمان‌ترید کردن را ندارد، می‌تواند از طریق اتصال حسابش به حساب یک تریدر حرفه‌ای، تمام معاملات او را برای خودش نیز کپی کند.

توجه داشته باشید که تعداد زیادی از معامله‌گران بازار فارکس به دلیل بی‌توجهی به هزینه‌های معاملات خود، متحمل ضرر می‌شوند. اگرچه به راحتی قابل پیشگیری و حتی روشی برای درآمدزایی است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

کپی ترید (Copy Trading) چیست؟
تریدینگ همان‌طور که از نامش پیداست، به روش معاملاتی گفته می‌شود که برخی از کاربران، معاملات کاربران یا تریدرهای حرفه‌ای را روی حساب خودشان کپی می‌کنند.

یعنی هر معامله‌ای که تریدر حرفه‌ای انجام می‌دهد برای او نیز کپی می‌شود. فردی که دیگران از روی حسابش کپی می‌کنند “پروایدر” یا “Provider” نامیده می‌شود و بابت این اتصال حساب درصدی از سود دیگران را به‌عنوان کارمزد دریافت می‌کند. به کل این فرایند Copy Trading گفته می‌شود.

انواع کپی تریدینگ

به‌صورت کلی دو مدل کپی تریدینگ وجود دارد که دستی و خودکار هستند. دستی به این معناست که سرمایه‌گذار، هر معامله‌ای که پروایدر انجام می‌دهد را به‌صورت سیگنال معاملاتی مشاهده می‌کند و خودش تصمیم می‌گیرد که آیا آن معامله را باز کند یا خیر. اما روش خودکار به این صورت است که سرمایه‌گذار حسابش را به‌صورت کامل به حساب یک تریدر حرفه‌ای متصل کرده و تمام معاملات عیناً برای او کپی می‌شود. البته نرم‌افزارهایی وجود دارد که می‌تواند برخی از دیتاهای ورودی را برای سرمایه‌گذار کنترل کند یا اینکه او از طریق تنظیمات خود بروکر مشخص کند که چه نسبتی حجم معاملات برایش باز شود و تا چه درصدی از حد سود و ضرر پروایدر تبعیت کند.

روش انجام کپی تریدینگ

روش انجام کپی تریدینگ بسیار ساده است و بخش مهمی از آن بسته به نوع بروکری است که در آن حساب دارید. برای این کار وارد بروکر خود شوید، از بخش کپی تریدینگ فهرست کپی تریدرها یا پروایدرها را مانند تصویر زیر مشاهده کنید، سپس آن‌ها را بررسی کرده و یکی را انتخاب کنید. البته شما می‌توانید پول خود را بین چند نفر مختلف تقسیم کنید تا ریسک شما کاهش پیدا کند.

روش انجام کپی تریدینگ
روش انجام کپی تریدینگ بسیار ساده است و بخش مهمی از آن بسته به نوع بروکری است که در آن حساب دارید.

در هر حال پس از اینکه فرد مناسب را انتخاب کردید، مشخصات حساب آن را مشاهده کنید اگر معاملات آن فرد با خواست شما مناسب بود گزینه Join یا Follow (بر اساس نوع کارگزاری) را بزنید تا قوانین کپی کردن از حساب پروایدر را مشاهده کنید، سپس حساب معاملاتی که می‌خواهید را به پروایدر متصل کرده و تنظیمات مدنظرتان را انجام دهید. در همان‌جا میزان کارمزدی که باید با توجه به سود کردن، به پروایدر بدهید نیز نمایش داده می‌شود، در نهایت می‌توانید اتصال حسابتان را کامل کنید.

کپی تریدینگ به کپی کردن معاملات روی حساب خود از حساب معاملاتی یک تریدر حرفه‌ای یا پروایدر گفته می‌شود. یعنی هر تریدی که معامله‌گر حرفه‌ای انجام دهد روی حساب آن‌ها نیز خواهد شد.

کپی تریدینگ چه مزایایی دارد؟

کپی تریدینگ یکی از محبوب‌ترین روش‌های کسب سود در بازارهای مالی است که امروزه فقط به بروکرها خلاصه نمی‌شود و چندین پلتفرم اختصاصی در حال ارائه خدمات کپی تریدینگ هستند. اگر بخواهیم ویژگی‌های Copy Trading را نام ببریم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • امکان ایجاد چندین حساب مختلف با تقسیم ریسک؛
 • عدم نیاز به دانش معامله‌گری؛
 • صرفه‌جویی در زمان و هزینه؛
 • مناسب برای افراد تازه‌کار؛
 • کسب سود؛
 • یادگیری از معامله‌گران حرفه‌ای.

معایب کپی تریدینگ چیست؟

 • عدم کنترل کافی روی سرمایه خود؛
 • عدم شناخت کافی روی پروایدرها؛

مهم‌ترین ایراد این قابلیت، عدم یادگیری عمیق بازار و تبدیل شدن به یک کپی‌کننده صرف است.

چه پلتفرم‌هایی خدمات کپی تریدینگ ارائه می‌دهند؟

در همه پلتفرم‌های فارکس امکان کپی تریدینگ وجود دارد، فقط بسته به این موضوع دارد که کارگزاری شما این امکان را فراهم کرده باشد یا خیر.

چه پلتفرم‌هایی خدمات کپی تریدینگ ارائه می‌دهند؟
در همه پلتفرم‌های فارکس امکان کپی تریدینگ وجود دارد، فقط بسته به این موضوع دارد که کارگزاری شما این امکان را فراهم کرده باشد یا خیر.

به‌طور کلی اکثر افراد برای کپی تریدینگ یا از متاتریدر 4/5 استفاده می‌کنند یا از پلتفرم‌های اختصاصی که خود بازار برای کپی تریدینگ تهیه کرده است. اگر می‌خواهید بدانید چه بروکرهایی از کپی تریدینگ پشتیبانی می‌کنند، روی لینک آن کلیک کنید.

نکات مهم کپی تریدینگ

زمانی که شما حسابتان را به حساب فردی برای کپی تریدینگ متصل می‌کنید باید چند نکته مهم را هنگام انجام این کار در نظر داشته باشید. مسئله اول این است که نسبت ریسک شما به ریسک فرد مقابل چقدر است. آن فرد در حال ترید در حساب خودش است و ممکن است مثلاً بخواهد روزانه تا 10% کل سرمایه‌اش را ریسک کند. یا مسئله مهم دیگر حجم است، ممکن است یک پروایدر بخواهد از مارتینگل استفاده کند یا دائم پس از هر نوبت ضرر حجمش را افزایش دهد. پس تنظیم صحیح حجم، درصد ریسک، حد سود، حد ضرر روزانه، دراودان و … نکات بسیار مهمی است که قبل از اتصال کامل حسابتان به یک پروایدر باید در نظر داشته باشید. بنابراین قبل از اتصال حساب به نکات زیر توجه کنید:

 • همخوانی میزان حجم معاملات؛
 • تنظیم میزان حد ضرر (روزانه- کلی) مناسب شما؛
 • اهرم مورد استفاده؛
 • اهداف مالی (سود روزانه- سود کلی).

دقت کنید که این موارد را به‌صورت کاملاً اختصاصی را برای خودتان تنظیم کنید.

چگونه یک تریدر برای کپی ‌کردن انتخاب کنم؟

حالا که با Copy Trading و نکات آن آشنا شدید، بهتر است بدانید هنگام انتخاب یک پروایدر به چه نکاتی توجه کنید. در تمامی بروکرها فهرست بزرگی از پروایدرها وجود دارد که می‌توانید حسابتان را به آن‌ها متصل کنید. نکته اول این است که کل پول خود را در یک حساب به یک شخص متصل نکنید و سعی کنید تا پولتان را بین چند پروایدر مناسب تقسیم کنید.

چگونه یک تریدر برای کپی ‌کردن انتخاب کنم؟
حالا که با Copy Trading و نکات آن آشنا شدید، بهتر است بدانید هنگام انتخاب یک پروایدر به چه نکاتی توجه کنید.

نکته دوم این است که سابقه کاری آن شخص را به‌صورت کامل بررسی کنید، حسابتان را حتماً به فردی متصل کنید که اولاً حداقل 6 ماه از زمان فعالیتش در حساب کپی ترید گذشته باشد، دوما هیچ ریسک بزرگ و سود بزرگ ناگهانی در استیتمنت او نباشد و شیب سوددهی او معقول و منطقی باشد. همچنین باید به میزان دراودان و حد ضررهای که در روز داشته توجه کنید که بیش از 2 الی 5% روزانه نباشد.

بنابراین شکل کلی گراف پروایدر باید منطقی باشد و حرکات و رفتار هیجانی در آن نشان‌دهنده مبتدی بودن پروایدر است. به‌طور کلی باید فردی را برای کپی کردن معاملات انتخاب کنید که نزدیک‌ترین نتایج را به خواست سرمایه‌گذاری شما دارد و نشان می‌دهد که معاملاتش امن است. همچنین می‌توانید نظرات دیگر کاربران را بخوانید تا از تجربه کاری آن‌ها با این فرد با خبر شوید.

آنچه در مقاله کپی تریدینگ چیست خواندیم:

همانطور که در این مقاله خواندید، کپی تریدینگ یکی از روش‌های بسیار مرسوم برای کسب سود از فارکس است و مناسب افرادی است که خودشان زمان یا توانایی کافی برای ترید کردن ندارند اما می‌خواهند از بازار کسب سود کنند. در این روش معامله‌گران سعی می‌کنند حساب معاملاتی خود را به حساب یک تریدر دیگر متصل کنند تا معاملات آن فرد برایشان کپی شود.

تریدرهای حرفه‌ای، هرگز بیخیال هزینه‌های کوچک نمی‌شوند.

هزینه‌های کوچک در طول زمان، تبدیل به مشکلات بزرگ معامله‌گران می‌شوند.

منبع

site one

site two

site Three

فهرست مطالب

مطالب مرتبط آموزش فارکس

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

۲ دیدگاه

 • سلام و خسته نباشید خدمت شما. میخاستم بدونم نکات کلیدی انتخاب یک پروایدر خوب برای کپی تریدینگ چیه؟ بنظر شما انتخاب چند پروایدر میتونه به ما کمک کنه یا خیر؟

  • سلام و عرض ادب، ممنون از شما. در همه بروکرهای بازار فارکس لیست بلندی از تمامی پروایدرها وجود دارد که شما این امکان را دارید که حسابتان را به آن‌ها متصل کنید. نکته کلیدی اول که خودتان به آن اشاره کردید این است که همه پول خود را در یک حساب به یک شخص متصل نکنید و تا می توانید پولتان را در بین چند پروایدر خوب تقسیم کنید. نکته دوم این است که تجربه افرادی که سابقه کار با آن شخص دارند را به‌صورت کامل بررسی کنید. حسابتان را به فردی متصل کنید که در نگاه اول حداقل ۶ ماه از زمان شروع فعالیتش در حساب کپی ترید گذشته باشد، دوما هیچ ریسک بزرگ و سود بزرگ ناگهانی در استیتمنت آن پروایدرها نباشد و شیب سوددهی او معقول و منطقی باشد. همچنین باید به میزان بازدهی و حد ضررهای که در روز داشته توجه کنید که بیش از ۲ الی ۵% روزانه نباشد. در آخر پیشنهاد میکنم که دقت کنید شکل کلی گراف پروایدر باید منطقی و بدور از حرکات و رفتار هیجانی باشد به این نکته نیز توجه کنید که در انتخاب پروایدر معتبر از بررسی دیدگاه و نظرات دیگر تریدرها غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *