4.5/5 - (2 امتیاز)

هزینه‌های معاملات فارکس

هزینه‌های معاملاتی به پرداختی‌هایی گفته می‌شود که کاربر در قالب اسپرد و کمیسیون بابت هر معامله باید به کارگزاری انجام دهد. این هزینه‌ها بخشی از درآمد و سهم کارگزاری برای ارائه خدمات به تریدرها هستند. ما در این مقاله شما را به صورت کامل با هزینه‌های معاملاتی آشنا خواهیم کرد.

هزینه های معاملات در فارکس

هزینه معاملات در فارکس چیست؟

تابه‌حال فکر کرده‌اید که درآمد کارگزاری‌ها از کجاست؟ عمده درآمد کارگزاری‌ها از هزینه‌های معاملاتی است. آن‌ها برای اینکه امکان اتصال شما به بازار را فراهم می‌کنند، بابت هر معامله هزینه‌ای را از شما دریافت می‌نمایند. هزینه معمول اسپرد است. اسپرد یکی از هزینه‌های معاملاتی اصلی است که بر اساس نوع حساب و نوع نماد معاملاتی که دارید و همچنین شرایط بازار تعیین می‌شود.

برخی حساب‌ها نیز یک هزینه اضافه به نام کمیسیون دارند. عموماً بروکرها روی حساب‌های معاملاتی که اسپرد آن‌ها کمتر است، کمیسیون نیز دریافت می‌کنند. پس به طور کلی دو نوع هزینه معاملاتی به نام اسپرد و کمیسیون در بازار فارکس برای معامله‌گر وجود دارد. پس در کل دو هزینه معاملاتی در فارکس داریم:

  1. اسپرد؛
  2. کمیسیون.

در ادامه به بررسی این دو مورد می‌پردازیم:

اسپرد چیست؟

به فاصله‌ی قیمت پیشنهاد خرید و فروش در بازار اسپرد گفته می‌شود. زمانی که در بازار هستید دو قیمت را روی هر ارز مشاهده می‌کنید که از 0 تا چند پیپ باهم اختلاف دارند، این اختلاف که روی ask و bid نمایش داده می‌شود، اسپرد است که به نوعی سهم و درآمد کارگزاری است و یک هزینه معاملاتی محسوب می‌شود. به عکس زیر نگاه کنید:

اسپرد
در فارکس اسپرد یکی از هزینه های معاملاتی است که بسیار رایج است و می‌توان گفت تمام بروکر ها این هزینه را دریافت می‌کنند.

همانطور که می‌بینید بین قیمت خرید و فروش یک اختلاف اندک وجود دارد که اگر آن‌ها را از یکدیگر تفریق کنیم اسپرد به دست می‌آید.

البته نیازی نیست این کار را دستی انجام دهید، در جدول Symbol ها ستونی برای نشان دادن اسپرد وجود دارد که از طریق آن می‌توانید اسپرد زنده هر نماد معاملاتی را مشاهده کنید.

مشاهده اسپرد در متاتریدر
در بخش Market Watch میتوان از بخش Spread، اسپرد هر نماد را دید.

اما اسپرد که یکی از هزینه‌های معاملاتی است، خودش به دو نوع تقسیم می‌شود، اسپرد ثابت و اسپرد شناور:

  • اسپرد ثابت: به اسپردی گفته می‌شود که در طول زمان بازار هیچ تغییری نمی‌کند و عدد آن ثابت است.
  • اسپرد شناور: این اسپرد در هر لحظه از بازار دائماً در حال نوسان است و دائماً تغییر می‌کند.

پس متوجه شدید که اسپرد یکی از هزینه‌های معاملاتی است، که کاربران بابت هر معامله خود پرداخت می‌کنند.

اسپرد و کمیسیونی که بابت هر معاملات پرداخت می‌کنید به نوعی، هزینه معاملاتی محسوب می‌شود. این هزینه‌ها جز درآمد کارگزاری هستند. هرچقدر که کارگزاری شما بزرگتر و حرفه‌ای‌تر باشد میزان دریافت هزینه‌های معاملاتی آن کمتر است.

کمیسیون چیست؟

هزینه دیگر کمیسیون است، کمیسیون روی همه حساب‌ها یا همه جفت ارزها وجود ندارد و همانطور که گفتیم روی برخی از حساب‌های خوب کارگزاری‌ها که اسپرد کمی دارند، کمیسیون دریافت می‌شود. کمیسیون معمولاً به ازای هر لات محاسبه می‌شود. مثلاً در مشخصات حسابی که باز می‌کنید نوشته شده 5 دلار کمیسیون به ازای هر لات. یعنی هر یک لات معامله‌ای که در تریدهای مختلف خود انجام دهید در مجموع 5 دلار باید کمیسیون بپردازید. البته میزان کمیسیون روی هر حساب، نماد یا در هر بروکر می‌تواند کاملاً متفاوت باشد.

چطور هزینه‌های معاملاتی را کم کنیم؟

معامله‌گرانی که تریدهای زیادی انجام می‌دهند، دائماً باید کمیسیون و اسپرد را به عنوان هزینه‌های معاملاتی پرداخت کنند. این کار باعث می‌شود هزینه زیادی به آن‌ها تحمیل شود، اما یک راه وجود دارد که بخش عمده‌ای از این هزینه‌ها را پس بگیرید یا در واقع آن را کم کنید که آن هم استفاده از ریبیت است. ریبیت یک سیستم پرداخت نقدی است که کارگزاری‌ها از آن استفاده می‌کنند. یعنی کاربران باید در یک IB طرف قرارداد با بروکر خود عضو شوند و از طریق آن بخش بزرگی از هزینه‌های معاملاتی خود را به صورت پول نقد پس بگیرند.

ایران ریبیت
ایران ریبیت بزرگترین مجموعه IB برای دریافت ریبیت است.

ایران ریبیت بزرگ‌ترین آی بی ایران است و با تمام بروکرهایی که به کاربران ایرانی خدمات می‌دهد در قرارداد است. اگر شما ایران ریبیت را به عنوان آی بی خود انتخاب کنید بین 55 تا 85% از هزینه‌های معاملاتی خود را کاملاً به صورت رایگان پس خواهید گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

آنچه درباره هزینه‌های معاملات در فارکس خواندیم:

همانطور که در این مقاله متوجه شدید، اسپرد و کمیسیون جز هزینه‌های معاملاتی هستند که هر کاربر باید برای انجام معاملات خود آن‌ها را بپردازد. این هزینه‌های معاملاتی بخش اصلی روش درآمد بروکرها هستند. معمولاً بروکرها برای جذب مشتریان بیشتر از طریق آی بی سعی می‌کنند بخش بزرگی از این هزینه‌های معاملاتی را به کاربران پس بدهند. پس اگر می‌خواهید هزینه‌های معاملاتی شما کاهش پیدا کند، اولاً باید حسابی داشته باشید که میزان اسپرد و کمیسیون آن کم است دوما حتماً ریبیت خود را فعال کنید تا بخشی از هزینه‌های معاملاتی را پس بگیرید.

_c5819616-f511-46f1-98ac-322fe5a16cef

همین حالا ریبیت خود را فعال کنید!

جهت مشاوره و دریافت ریبیت فرم زیر را پرکنید، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

فرم دریافت ریبیت مقالات

سوالات متداول
اسپرد جز هزینه‌های معاملاتی است؟

ما به طور کلی در بازار فارکس دو نوع اسپرد شناور و ثابت داریم که هردوی آنها جز هزینه‌های معاملاتی است که همه کاربران در هر معامله خود پرداخت می‌کنند.

چطور هزینه های معاملاتی را کم کنیم؟

از طریق فعال کردن ریبیت خود به واسطه یک IB می‌توانید بخش بزرگی از هزینه های معاملاتی را پس گرفته و در واقع آن را کم کنید.

هزینه معاملاتی چیست؟

به اسپرد و کمیسیونی که بابت هر معامله پرداخت می‌کنید هزینه های معاملاتی گفته می‌شود.

فهرست مطالب

مرتضی گودرزیمشاهده نوشته ها

Avatar for مرتضی گودرزی

من از سال 1398 به صورت تخصصی همکاری خود را با بروکرها و مؤسسات آموزشی در حوزه مدیریت مالی و فارکس آغاز کردم. در ابتدای راه مشغول نوشتن محتوای مالی برای شرکت دانیو و شرکت کرادفاندینگ ایران بودم تا اینکه توانستم با تکیه‌بر دانش معامله‌گری و دنیای فارکس وارد گروه تولید محتوای بروکر دلتا اف ایکس شوم. در طول چند سال فعالیت برای بخش آموزشی این بروکر بیش از 500 محتوای آموزشی در زمینه فارکس و ارزهای دیجیتال تولید کردم که در وب‌سایت دلتا اف ایکس و دلتا کالج قرار گرفته است. کتاب های نوشته شده مرتضی گودرزی: کتاب آموزش کامل ورود به فارکس کتاب فارکس برای مبتدیان

۲ دیدگاه

  • سلام حالتون خوبه؟ میخاستم بدونم راهی وجود داره بتونیم توی این وضع بد اقتصادی با کمترین هزینه تو فضای فارکس کار کنیم؟

    • سلام و عرض ادب، تریدرهایی که معامله های زیادی انجام می‌دهند، مدام می بایست کمیسیون و اسپرد را به عنوان هزینه‌های معاملاتی پرداخت کنند. این امر باعث می‌شود فشار مالی زیادی به آن‌ها تحمیل شود، تنها راهی که می توانید بخش عمده‌ای از این هزینه‌ها را پس بگیرید یا در واقع آن را کم کنید استفاده از ریبیت است. ریبیت یک سیستم پرداخت نقدی است که بروکرها از آن استفاده می‌کنند. یعنی معامله گران باید در یک IB طرف قرارداد با بروکر خود عضو شوند و از طریق آن بخش بزرگی از هزینه‌های معاملاتی خود را به صورت پول نقد پس بگیرند.
      به این نکته توجه کنید که اگر شما ایران ریبیت را به عنوان آی بی خود انتخاب کنید بین ۵۵ تا ۸۵% از هزینه‌های معاملاتی خود را کاملاً به صورت رایگان پس خواهید گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *